Kopaonik

InfoKOP

Kraljevi Čardaci Kopaonik - 2019
Nacionalna Klasa
English
Vila Pančić
Novi apartmani
Hotel Junior
infoKop vesti
Duboka "u izgradnji"
          Nakon veoma hladnih novembarskih dana gde su se temperature spuštale i ispod -15C a snežni prekrivač narastao i do 40 cm nastupilo je, na sreću građevinara, toplije vreme. Nakon 3 godine iskustva sa izgradnjom novih žičara postavlja se jedno sasvim logično pitanje: Da li je moguće da se i treću godinu za redom sa izgradnjom kreće u septembru mesecu, a da se propuste prelepi letnji dani u periodu od juna do avgusta meseca? I onda nas naravno opet iznenadi sneg u novembru mesecu?! Da li se samo u Srbiji ne uči na greškama? Nakon prošlogodišnjeg puštanja u rad Pančić express-a u sred zimske turističke sezone tačnije u februaru mesecu možemo se samo moliti Bogu da nam ove godine pošalje lepo vreme u narednih mesec dana. U suprotnom vožnja Dubokama i Krčmarom će samo ostati pusti san.
           Građevinarima preduzeća Amiga treba odati dužno priznanje s’obzirom u kakvim teškim vremenskim uslovima rade. Na Dubokoj I su postavljena tri stuba na mestu gde će biti nova među-stanica (kućica za start slaloma). Polazna stanica je nekoliko desetina metara ispred nekadašnje polazne stanice starog tanjira kako bi se izbeglo skretanje trase žičare. Izvršena je drenaža terena i tom prilikom uklonjeno dosta šume tako da je sada plato ispred buduće polazne stanice dosta veći. Izlazna stanica je na istom mestu gde je i nekadašnji tanjir izlazio na Suvo rudište.
           Što se tiče Duboke II žičara ide potpuno istom trasom. Većina starih stubova je uklonjena, a nosači za nove stubove su izliveni. Zbog nepristupačnosti terena narednih dana će se uz pomoć helikoptera postaviti novi stubovi.
           Krčmar koji je napokon ove godine očišćen od kasetnih bombi (uklonjeno 70 zaostalih bombi)  trenutno se testira. Veći deo korpi je skinut i sedmogodišnje šiblje koje je bukvalno uraslo u korpe je uklonjeno.
           Neverovatno je takođe da u Novembru na našoj turistički najrazvijenijoj planini ne možete naći gde da doručkujete ili kupite nešto od prehrambenih proizvoda. Najveći supermarket je zatvoren. Čak i ako nešto radi - radi samo vikendom. Ako Vam zatreba nekim slučajem neki lek apoteka u krugu Konaka koja i zimi retko kada radi je i sad zatvorena i potpuno prazna.
           Da li je moguće da u oktobru i novembru niko ne ume da iskoristi potencijale i predstavi name bilo kakvu turističku ponudu. Čak i prilično dosta snega koji je pao nije iskorišćeno za bilo kakvo privlačenje turista. Cenu ski pass niko ne zna, a sezona zvanično počinje za 15 dana! Ko je rekao nešto promotivnog skijanja bar na Malom jezeru? Ako ništa drugo bar deca koriste sneg za sankanje jer im to niko ne može svojim nemarom oduzeti.
           Klizalište je već sada u funkciji i retki posetioci se okušavaju u tom sportu. Osvetljenje na Malom jezeru je isto kao predhodnih godina – očajno. O osvetljenju još neke staze npr. Karaman grebena nema ni svrhe govoriti.
           Staze su i dalje vrlo slabo obeležene i kao da niko ne obraća pažnju na njihovo uređenje van skijaške sezone. Zašto se ljudima koji žive na planini ne omogući da zarade održavajući staze leti? Ono što bi se u njih uložilo vratilo bi se višestruko produžavanjem zimske sezone!
           Bilbordi sa mapom staza su iz 1993. godine sa ucrtanim „stazama u izgradnji“ koje su te iste godine završene! Komično je da pored Duboke II stoji 14 godina star natpis „u izgradnji“. Važno je da je zarđalo ulično osvetljenje ofarbano u jarko crvenu boju?!
           Svi ovi uslovno rečeno problemi su veoma lako rešivi i neuporedivo su jeftiniji za rešavanje od izgradnje npr. jednog ski lifta, a pružaju mnogo ugodniji boravak na planini.
           Mi koji se uvek vraćamo na Kopaonik i koji ga volimo nećemo mu zameriti, možda ćemo se nervirati i imati osećaj žalosti, međutim da li će se stranac posle provedene jedne turističke sezone vratiti ponovo na Kopaonik?
           Na kraju bih se još jednom zahvalio JAT apartmanima koji su nam izašli u susret i omogućili da se postavi prva web kamera na Kopaoniku.
Stevan Rosić
Pogledajte novu galeriju od 50 fotografija >>>
 
45% kapaciteta prodato Englezima
          Na prošlomesečnom sajmu turizma u Novom sadu predstavnici Turističkog centra Kopaonik u svom obraćanju novinarima, između ostalog su istakli da će cene smeštajnih kapaciteta ICG, kao i cena ski karata biti uvećane samo za inflatorni procenat, da će žičare Duboka I i Duboka II, čiju je izgradnju preuzelo javno preduzeće Skijališta Srbije biti završene do početka zimske sezone i da je na osnovu zaključenih ugovora sa britanskim touroperatorima Thomson i Balkan Holidays, već u najavi prodato blizu 45 odsto ICG kapaciteta, a nosilac prodaje preostalih kapaciteta za potrebe domaćeg tržišta je agencija Yugotours.
Izvor: Genex
 
Cene Ski pass-a za Kopaonik još uvek nema ali...
          Cene ski-passa za Kopaonik za predstojeću zimu još uvek nema. Skijalištem sada gazduje Javno preduzeće "Skijališta Srbije" i za sada jos uvek mudro ćute.
          Komentar jednog tur-operatora je: "Ovo nema nigde u svetu. Dok su destinacije u inostranstvu u gro slučajeva vec rasprodate, mi ovde muvamo cene ispod tezge, od njih pravimo "državnu tajnu" i ispadamo smešni kod partnera u inostranstvu i domaće klijentele! Ako je cilj srozavanje i privatizacija po svaku cenu, dobro to rade..."
          Međutim Engleska agencija Thompson ima Kopaonik u svojoj ponudi za ovu zimu i Ski pas nude po sledećim cenama (1 £ (GBP)~117.5 dinara):

  • 6-dnevni ski pass: Odrasli £58, Deca £41, Familijarni 2odr+2dec= £174
  • Najam opreme: Ski komplet O/D - £47/£38 Snowboard komplet: O/D - £73/£62
  • Ski škola 6 dana x 4 časa = Odrasli £64, Deca £54
  • Komplet 6 dana x (Ski-pass+Oprema+4časa Ski škole) = Odrasli £153, Deca £120

Više na thomson-ski.co.uk >>>

Izvor: skijanje.co.yu

 
Kopaonik bezbedan?
          Centar za razminiranje Srbije obeležio je 18. oktobra na Kopaoniku završetak radova na čišćenju kasetnih bombi sa lokacija Krčmar 1, Krčmar 2 i Duboka 1, saopšteno je iz tog centra. Kako se navodi, razminiranjem sa tih lokacija otkloniće se opasnost za ljude i životnu sredinu, a stvoriće se uslovi i za bezbednu izgradnju žičara i ski-staza.
          Postavlja se ipak pitanje sa koliko je stručnosti obavljen posao uklanjanja kasetnih bombi s'obzirom na polemike koje su se predhodnih godina vodile u javnosti. Navešćemo samo neke primedbe koje su se javljale tokom predhodnih godina, a koje su nadamo se prevaziđene:
          U prvobitnom projektu se zahtevalo pretraživanje i čišćenje samo tla i ispod površine tla dok je problem bombi u krošnjama drveća bio nesavladan iako se 85% površine od 170.000m2 koja je određena za čišćenje nalazi pod gustom četinarskom šumom. Postojali su i očevidci neeksplodiranih kasetnih bombi u krošnjama, kao i činjenica da nije pronađena tehnologija pretraživanja krošnji drveća, naročito u gustoj šumi.
         Sledeći problem je bio i tehnologija pretraživanja i otkrivanja neeksplodiranih kasetnih bombi ispod površine do dubine od 50cm. Predložena i od ponuđača prihvaćena tehnologija i metodologija, međutim,  ona nije garantovala otkrivanje, čak, nije se moglo ni otkriti neeksplodirane kasetne bombe na zadatoj dubini, što se znalo na osnovu provera na poligonima Vojske.
          Iskreno se nadamo da su ovi problemi prevaziđeni i uzeti u obzir pri čišćenju terena i da ćemo ove godine bezbedno skijati najboljom kopaoničkom stazom Krčmar. Treba biti ipak oprezan i ne skijati van staze jer kasene bombe mogu čak da se aktiviraju i elektromagnetnim zaračenjem mobilnih telefona. Rizik uvek postoji no kako bi neki rekli ko ne reskira taj i ne profitira...
 
Divlja gradnja sve više ugrožava prirodni rezervat
          U prethodnih 20 godina na Kopaoniku je nelegalno izgrađeno više od 2.000 objekata i neodlučnost države da se uhvati u koštac sa ovim problemom vodi ka ekološkoj katastrofi ovog jedinstvenog prirodnog rezervata, upozorio je direktor Nacionalnog parka Dragan Karović. On je u izjavi Tanjugu ukazao da je potez između Lisine i Čajetinske česme, sa preko 1.900 bespravno podignutih objekata, najveće divlje naselje na Kopaoniku. Tim prostorom ne gazduje "Nacionalni park Kopaonik", pa se naselje širi iz godine u godinu.
          Osnovni problem divljih naselja na Kopaoniku je u tome što nije rešeno pitanje otpadnih voda, centralne deponije i drugih uslova neophodnih za normalan život u urbanim sredinama, pa se zagađuju šume i pašnjaci i ceo regionalni eko-sistem.
          Na teritoriji koju kontroliše preduzeće "Nacionalni park" izgrađena su u poslednjoj deceniji 103 bespravna objekta i formirala su se naselja Ciganska reka, Gvozdac i Pajino preslo. Najupečatljiviji primer nelegalne gradnje je četvorospratni objekat od preko 2.000 kvadratnih metara, čija je izgradnja u završnoj fazi, preko puta samog hotela "Putnik" - rekao je Karović.
          On je ukazao da u prethodnom periodu nadležni organi nisu srušili nijedan objekat divlje gradnje na Kopaoniku, koji samo tokom zimske sezone poseti više od 10.000 turista iz zemlje i inostranstva.
          Zbog zagađenosti vode, zemlje i vazduha, na Kopaoniku je ugrožen opstanak 1.350 biljnih i više od 100 životinjskih vrsta, od kojih su mnoge prave prirodne retkosti.
 
<<  < Prethodna 31 32 33 34 Sledeća >  >>

Rezultati 289 - 297 of 303
Lokacija:

Vrsta smeštaja (533):

Broj osoba:

Datum dolaska:

Datum odlaska:
Hotel Putnik
26.04.2024. 16:10 Temperatura
Sunčana dol.
Temperatura
tačke rose
vetar vlažnost sneg
Oblačno 4,4°C -2,3°C 2,2  m/s (SSW) 61% 2cm
Oblačno sub.osećaj
1°C
temp. Pančić
3°C
4,9 m/s
(SSW)
pritisak 825,3 hPa staze
0 cm
Live Web kamera sa Kopaonika Atlas24h pomoć na putu
Kopaonik WebCAM arhiva
INSTALACIJE SKI STAZE SKI PUTEVI UKUPNO KM
0/24 0/49 0/30 0/58.5
 (0%)  (0%)  (0%)  (0%)
Sunčana dolina
Malo jezero
Krst
Pančićev vrh
Treska
Duboka 1
Karaman greben
Mali karaman
Mali karaman A
Marine vode A
Marine vode
Karaman
Jaram
Gobelja relej
Gobelja
Kneževske bare
Gondola Brzeće
Gvozdac
Duboka 2
Krčmar
Mašinac
Vučak 2
Traka Jaram
Traka Ski vrtić
Dečji park

Noćna M.jezero
Noćna KGB
Noćna Pančić

Detaljnije >>>
Statistika >>>
Ski mapa >>>
Velika prolećna akcija čišćenja Kopaonika | 10...
Sasvim je OK da pomerite akciju za 5.11.2024. Onda će da padne sneg i pokrije svo đubre i sve lepo.

Besplatna turistička tura za goste Kopaonika - "V...
Svaka čast na organizaciji i ponudi TO Raška kao sveukupnoj ponudi Kopaonika. Nadam se da će biti i češće... vidimo se

Velika prolećna akcija čišćenja Kopaonika | 10...
Nije u redu da turisti za praznike setaju po deponiji , zato ce ih biti sve manje. Prva polovina aprila je bila suncana i bez padavina, pa ste imali d...

Velika prolećna akcija čišćenja Kopaonika | 10...
Kopaonik ste trebali da ocistite odmah po zavrsetku ski sezone, a ne da dozvolite turisti setaju po deponiji i za prvomajske i uskrsnje praznike... SR...

Prolećna akcija: Apartmani "Konaci Kopaonik" (23....
Ako ostane prazno onda je 0€ po osobi ...

Prolećna akcija: Apartmani "Konaci Kopaonik" (23....
Fenomenalno. Kome se ovo uopšte isplati? 5€ noćenje po osobi?!?!?!? Ovo nema ni u Angoli. Pa koliko uzima onda ona sirotinja u vikend naselju i Br...

SKI kamere
Jos ne pale topove😂

Rozeta Resort & Residence | Prodaja apartmana u ce...
Zavisi od kvadrature

SKI kamere
Vaaau, kako lep dan na Kopu. Sneg, sunce i mraz... i mir i tisina

SKI kamere
Ne samo to, posle ovakve topline zemlja je pretopla...trebali bi dani da se napravi vestak koji bi se odrzao na stazi...uz sve to od 26tog opet idu vi...

SKI kamere
@MIladin Prijatelju, ne može ski centar da radi sa 10cm snega, bar da su uslovi za osnežavanje ok pa da ima neki prostor za kritiku, ali ni to ni...