Kopaonik

InfoKOP

Kraljevi Čardaci Kopaonik - 2019
Apartmani Lazic u centru Kopaonika
English
Rozeta Resort & Residence
Vila Jezero
MK Mountain Resort Kopaonik
Intervju 2010/2011: Izvršni direktor JP "Skijališta Srbije" Dejan Ljevnaić
         Dejan Ljevnaić, na prvom mestu, za sebe ističe da je skijaš, iako iza sebe ima bogatu biografiju. Završio je Policijsku akademiju u Beogradu, a nakon toga i specijalističke studije na Fakultetu političkih nauka u Beogradu. Od 1997. godine do 2008. godine radio je MUP-u Republike Srbije, a od 2008. godine zaposlen je u JP „Skijališta Srbije“, najpre kao savetnik za bezbednost, a nakon toga i trenutno kao izvršni direktor. Oženjen je i otac dvoje dece.

Koje su novine u ski centru Kopaonik za sezonu 2010/2011.?

          Kopaonik je od ove sezone, zahvaljujući aktivnostima Skijališta Srbije, bogatiji za jednu šestosednu i dve četvorosedne žičare. Na lokaciji Karaman greben postavljena je nova šestosedna žičara, kapaciteta 3.000 skijaša na sat, čime je njen kapacitet povećan za 600 skijaša na sat. Četvorosed sa Karaman grebena premešten je na lokaciju Sunčana dolina. Kapacitet ovog četvoroseda je 2.070 skijaša na sat. Izgrađena je i nova četvorosedna žičara "Krst", kapaciteta 2.018 skijaša na sat. Uz pomenutu žičaru, napravljene su i dve nove staze, blage po kategoriji te tako prilagođene za skijaše početnike i one sa malo slabijim skijaškim umećem. Postavljena su i dva vezna ski lifta između Karamana i Malog karamana, kapaciteta po 700 skijaša na sat.   
          Sistemom za veštačko osnežavanje pokriveno je oko 70% skijališta. Sistem je od ove sezone proširen i na staze: Sunčana dolina, Malo jezero, Krst, Krčmar, Kneževske bare, Mali Karaman, Marine vode, Karaman i pripadajuće ski puteve, što čini dodatnih 20 km osneženih staza.

Kakvi vremenski uslovi su potrebni da bi sistem za veštačko osnežavanje radio i koliki deo skijališta može istovremeno da se osnežava?

          Da bi veštački sneg mogao da se proizvodi potrebni su određeni meteorološki uslovi. Temperatura vazduha mora biti -3ºC temperature vlažnog termometra, ili niža. Temperatura vlažnog termometra je način merenja temperature vazduha koji uzima u obzir uticaj relativne vlage vazduha na temperaturu okolnog vazduha, tako da se smanjenjem relativne vlage vazduha snižava temperatura okolnog vazduha. U datom slučaju, za proizvodnju veštačkog snega pogodniji je što suvlji vazduh, tako da se voda brže kristališe i proces proizvodnje veštačkog snega je brži. Pogodna je i što veća udaljenost od tla radi što većeg vremena kristalizacije, pa su zato topovi i lanseri usmereni od tla na gore.
          Sistem za veštačko osnežavanje radi uglavnom u toku noći. Staze se zatim u toku noći pripremaju, kako bi ljubitelje skijanja ujutro dočekalo potpuno spremno i bezbedno skijalište. Po potrebi sistem može raditi i tokom dana, kada se uređaji usmeravaju tako da ne ometaju skijaše. Minimalna visina snega potrebna da bi mašine za tabanje snega bile u mogućnosti da pripremaju skijalište je 35-40 cm, prilikom čega se sneg sabija na sloj debljine oko 15 cm.
          Sistem za veštačko osnežavanje ne radi jednovremeno na čitavoj površini skijališta, već se osnežavanje vrši po deonicama.

Sa koliko topova i popularnih "žirafa" raspolaže Kopaonik i da li je u planu za sledeću sezonu osnežavanje ostatka skijališta uključujući Gobelju, Gvozdac, Ledenice i Bele Reke?

          Sistem za veštačko osnežavanje na Kopaoniku čini 215 lansera, 46 fiksnih i 10 mobilnih topova. U planu za sledeću sezonu je da sistemom za veštačko osnežavanje pokrijemo Gvozdac, Ledenicu i Gobelju.

Sa kolikim vodenim akumulacijama raspolaže ski centar Kopaonik, da li su one trenutno dovoljne i da li je planu izgradnja novih i, ako jeste, gde?

         Trenutno se razmatra nekoliko lokacija koje su optimalne za izgradnju vodoakumulacije potrebne za osnežavanje Gobelje.
         Trenutni kapacitet vodoakumulacije Duboka 2 iznosi 4 000 m³, protok je 50 l/s, a kapacitet vodoakumulacije Mali karaman iznosi 11 000 m³, protok 100 l/s. Svi sistemi su povezani. Lanser, popularna žirafa, troši 1,8 l/s, dok top troši oko 3,3 do 3,8 l/s.

Koliko Kopaonik ima tabača, da li su vozači išli na obuke u strane ski centre i da li je u planu nabavka tabača sa vitlom?

           Ski centar Kopaonik raspolaže sa 9 tabača od kojih su 4 najnovija PB 600, dva PB 300 i jedan PB 100. Naravno, vozači tabača su prošli obuku u Ulmu u Nemačkoj u Kässbohrer-ovom centru za obuku. Smatram da je obuka umnogome uticala na bolje uređenje staza i da skijaši primete razliku.  
           Nabavka tabača sa vitlom nam je u planu. Prošle godine smo raspisali tender, ali se jedan od ponuđača žalio Komisiji za zaštitu prava ponuđača.

Da li mislite da sa novim žičarama instaliranim proteklih godina trenutne staze mogu da podnesu povećan protok skijaša. Da li se planira fizičko proširenje staza i za koje delove staza mislite da su "uska grla" po vama?

           Novim žičarama povećali smo kapacitet za 600 skijaša na sat, što je značajno povećanje. Cilj novog šestoseda i jeste da se umanje potencijalne gužve iz Doline sportova i da skijaši koji žele da se preko ove žičare uključe u sistem skijališta to učine na što brži i udobniji način. Sa novom žičarom Krst izgrađene su i dve nove staze koje su prilagođene za skijaše početnike. Proširenje staza kao i dalja izgradnja skijališta biće rađena u skladu sa Master planom razvoja Kopaonika. 
 
Zašto godinama ne rade žičare Ledenice i Struga i da li je u planu njihovo puštanje u pogon ove sezone ako vremenski uslovi dozvole?

          Imovinsko pravni odnosi na trasi ski lifta Struga nikada nisu rešeni i to je zatečeno stanje kada je osnovano preduzeće.
          Postoji sudski spor koji protiv nas vodi privatno lice za naknadu štete zbog zauzeća zemljišta i izvođenja radova na zemljištu koje je na trasi ski lifta Struga. U tom sporu tuženi su i opština Brus i Direkcija za izgradnju opštine Brus zbog radova na ravnanju staze u površini od oko 250 m2 koji su izvođeni krajem 2006. i početkom 2007. godine.
          Ski lift Struga nikada nije pušten u pogon, nikada nije radio za goste (u početku je imao zabranu rada zbog nerešenih imovinskih odnosa na trasi vučenja  i stazi, nezavršenih zemljanih radova na okretnoj stanici, posle toga u periodu do 2000. godine je komplet pokradena elektro oprema iz komandne kućice, kao deo linijske opreme, tako da se ne može pustiti da radi, a da se ne uradi veoma temeljan remont (mora se zameniti komplet linijska oprema, verovatno uže i komplet elektro deo).
          Što se tiče ski lifta Ledenice staza se taba i kada radi ski lift Gvozdac onda se može skijati na ovoj stazi. U prethodnim godinama uvek je radio ski lift Gvozdac, a kada se dešavalo da ski lift Gvozdac otkaže onda je puštan ski lift Ledenice da radi za goste (razlog je bio jer polaze sa istog mesta, mali je broj skijaša koji skija taj deo skijališta (Gvozdac i Ledenice), trasa ovog lifta je nepristupačna te imamo problem kada se treba ugaziti trasa vučenja i veoma je teško vršiti i neke servisne radove na liniji, a od početka eksploatacije ovog ski lifta primećeni su određeni tehnički nedostaci koji su vremenom otklanjani) Ski lift se može pustiti u pogon.

Da li je opravdano da cena ski passa bude ista kada ski centar radi punim kapacitetom ili delom? Da li se planira uvođenje kupovine ski karata na određen broj vožnji?

          U predsezoni svi korisnici naših usluga bili su u mogućnosti da kupe ski karte po znatno nižim cenama, a na sajmu Ekspo zim, već tradicionalno bio je odobren popust od 10% za sve posetioce ovog sajma. Kada je radilo do tri žičare, Skijališta Srbije su odobrile popust od 40% na poludnevne i jednodnevne ski karte. S obzirom da je procedura usvajanja cenovnika, kao i vrste ski karata takva (predlog UO Skijališta usvaja Vlada Republike Srbije), o tome je još uvek rano govoriti.

Da li je u planu instaliranje opreme za elektronsku proveru vožnji putem serijskog broja ski karte (broj prolaza i koje staze je skijaš obišao)?

          Sistem SKI DATA već omogućava uvid u broj prolaza, kada je i kroz koju žičaru skijaš prošao i takva vrsta informacije koristi se samo u slučaju gubljenja skijaša. Radi se na tome da u budućnosti skijaši posredstvom našeg sajta, sami vide navedene informacije.

Šta mislite o ideji koju je pokrenuo InfoKOP, a tiče se uvođenje SKI autobuske linije radi rasterećenja i skijališta i parkinga?

          SkiBus linija je odlična ideja za sve one koji iz Vikend naselja žele da se uključe u sistem skijališta. Time bi se znatno smanjile gužve u samom centru Kopaonika, a i problem parkiranja bi bio znatno rešen. Skijališta Srbije su spremna da podrže ovakvu inicijativu.

Kakva je bezbednost na skijalištu odnosno kakve ste mere preduzeli za što bezbednije skijanje?

         O bezbednosti skijaša se, osim Skijališta Srbije, brinu i pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova i Gorske službe spasavanja. Poboljšanje signalizacije i obeležavanje ski staza, takođe, su doprineli većoj bezebednosti, te je tokom cele prethodne sezone značajno smanjen broj povreda i zabeleženo samo jedno gubljenje na skijalištu. Na stazama se svakodnevno nalazi oko 20 pripadnika redarske službe (1 policajac i 1 redar u ski patroli) i pripadnici Gorske službe spasavanja koji brinu o bezbednosti i spremni su da u najkraćem mogućem roku reaguju ukoliko je nekom potrebna pomoć. U slučaju da dođe do povrede na stazi, pripadnici GSS-a ukazuju pomoć na licu mesta i prevoze povređenog do nadležnog zdravstvenog centra. Osim toga, mislim da je i svest skijaša na znatno višem nivou nego ranije.

Šta je pokriveno osiguranjem u slučaju nesreće kupovinom ski karte?

          Svi skijaši sa važećom ski kartom imaju besplatnu zdravstvenu zaštitu, a u koliko zbog ozbiljnosti povreda ne mogu da nastave sa skijanjem, novac od ski karte za preostale neiskorišćene dane, uz priloženi izveštaj lekara i Gorske službe, biće im refundiran.

Kakva je trenutno zdravstvena zaštita na Kopaoniku i koliko je bilo povreda tokom ove sezone u odnosu na prošlu?

          Svakog povređenog na stazi služba GSS-a transportuje do Trauma centra. Momci iz GSS-a to odlično rade.
          U saradnji sa VMA od prošle godine radi Trauma centar namenjen svim posetiocima ovog ski centra. Trauma centar je opremljen neophodnom dijagnostičkom opremom za kompletno primarno zbrinjavanje sa elementima hirurško-ortopedske pomoći. Lekarski tim, pored specijalista ortopeda, čini i specijalista pedijatarije koji su non stop na raspolaganju posetiocima Kopaonika.
          Što se tiče broja povreda, znatno je manje za sada nego prošle godine. Taj podatak ćemo imati na kraju sezone.

Kakvi su investicioni planovi za sledeću sezonu?

          Planovi za sledeću sezonu odnose se na proširenje sistema za veštačko osnežavanje. Za sledeću ski sezonu biće osnežene lokacije Ledenica, Gvozdac i nadam se Gobelja.

Čime ste vi lično zadovoljni, a čime ne?

          Sistemi za veštačko osnežavanje pokazali su se kao odlična investicija. Zahvaljujući njima skijanje je moguće na Kopaoniku, s obzirom da je ove godine bilo nedovoljno prirodnih padavina. Temperature su bile povoljne, ispod -3, kao i uslovi koji su potrebni da se sistem pusti u rad, tako da sada, zahvaljujući njima imamo dovoljno utabanog snega na stazama. Nivo bezbednosti skijaša, kao i poštovanje pravila i reda na stazama je znatno poboljšan i o svemu tome se brinu redarske službe Skijališta Srbije, policije i GSS-a. Nema više vožnje motornih sanki po stazama, nelegalnih ski instruktora, što je sve rezultat napornog rada mojih kolega u saradnji sa drugim državnim organima. Iako u ovom ski centru ima još posla, mislimo da smo uradili puno na unapređenju skijališta. Takođe, ponosni smo što smo u saradnji sa Ministarstvom odbrane otvorili Trauma centar koji pruža zdravstvene usluge svim posetiocima Kopaonika na mnogo višem nivou, nego što je to bilo ranije.
          Problem parkiranja je delimično rešen, lokalne komunalne službe popravljaju svoje usluge, a u saradnji sa nadležnim inspekcijskim službama i policijom rešavamo pitanje „lopatara“ i preprodavaca ski karata. Tim stvarima (parking, preprodavci i „lopatari“) sam najmanje zadovoljan, jer znam da mogu mnogo bolje da se reše. Skijaši ne razdvajaju probleme na Kopaoniku, i u pravu su, jer ne moraju oni da znaju da li su za problem parkinga zaduženi opština ili Skijališta Srbije. Iako u ovom ski centru ima još posla, mislimo da smo uradili puno na unapređenju skijališta. Uvek može bolje, tako da mi osluškujemo sve zahteve skijaša i trudimo se da ih maksimalno ispoštujemo.
 
Formiran operativni tim

          Na inicijativu JP Skijališta Srbije, a u cilju što bolje organizacije tokom sezone i unapređenja saradnje svih organa i institucija koje brinu o komforu i bezbednosti posetilaca, u ski centru Kopaonik je formiran tzv. Operativni tim koji je sastavljen od predstavnika svih ključnih subjekata turističke ponude ski centra.
          Pored predstavnika JP Skijališta Srbije, u sastavu operativnog tima su predstavnici opštine Brus, opštine Raška, MUP-a, Ministarstva odbrane, Nacionalnog parka Kopaonik, sektora za vanredne situacije, turističke inspekcije Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja, direktori JKP Brus i Raška, predstavnici hotelijera - Klub A, JAT apartmana i MK Mountain resort, predstavnici Gorske službe spasavanja kao i PZP Novi Pazar i Kruševac.
          Na sastancima je bilo reči o organizaciji medicinskog zbrinjavanja skijaša, primeni Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima u Ski centru Kopaonik, sa posebnim akcentom na kontrolu upravljanja motornim sankama. Jedna od tema sastanaka bila je i uvođenje komunalnog reda, uređenje saobraćajnog prometa za odlazak i dolazak na skijališta, održavanje i čišćenje puteva tokom zimske sezone, održavanje i čišćenje svih javnih površina,  parkinga, a govorilo se i o protivpožarnoj zaštiti kao i o bezbednosti i redu na stazama.
          Na čelu operativnog tima sam ja, a pozivamo i vas da prisustvujete našim sastancima.
         Za kraj, zahvalio bih se svima na veoma uspešnoj saradnji, posebno mojim kolegama koji su najviše zaslužni za lep izgled ski centra. Ova sezona, za sada je mnogo uspešnija od prethodne i čini mi se da skijaši sve više odlaze zadovoljni sa Kopaonika, što je naš glavni cilj.
 
          Uredništvo infoKOP sajta želi da sa se zahvali izvršnom direktoru JP "Skijališta Srbije" Dejanu Ljevnaiću na iscrpnim odgovorima, utrošenom vremenu i na pozivu da prisustvujemo sastancima "Operativnog tima" i da mu poželi sreću kako na poslovnom tako i na privatnom planu. Takođe, nadamo se da smo ovim intervjuom našim čitaocima dali odgovore na najzanimljivija pitanja koja su se proteklih meseci pojavljivala na sajtu InfoKOP.net.
Stevan Rosić,
urednik InfoKOP sajta


Komentari (75)
 1 2 3 > 
markosr
02.03.2011 | 19:01


Pozdravljam sve napore na uređivanju skijališta.
Želeo bih samo da sugerišem da u vikend naselju ima smeštajnih kapaciteta kao i u centru, ako ne i više, a čak ima i luksuznih hotela.
Muđutim, onima koji dolaze u vikend naselje je najveći problem izlazak na stazu.
Molim Vas da preduzmete nešto u cilju rešavanja tog problema. Uređenje staze bi bilo sasvim korektno za početak, da bar u povratku ne moramo da "jurimo" prevoz, a žičara bi bila pun pogodak...
Cvijo
02.03.2011 | 16:05


Sve pohvale za Skijališta Srbije, samo tako nastavite!!!
silvana
02.03.2011 | 16:01


ok je sve to, ali ja ne razumem kako oni mogu da zapostave Belu reku 1 i 2?!!! Kao prvo, Brzece se sve vise razvija i kao takvo zasluzuje da ima u blizini dve kvalitetne staze i da se konacno razmislja i o osnezavanju i sredjivanju tih staza, sklanjanja kamenica koje ostecuju skije, stavljanje zastitne ograde na Beloj reci 2....jer skijalista Srbije takodje imaju koristi i od skijasa koji dolaze iz Brzeca na vrhove da skijaju. Kao drugo, te dve staze su duzine skoro 3 km!!! tu karakteristiku nijedna staza na vrhovima nema! kao trece, rasteretio bi se parking na vrhovima, jer opet ljudi iz brzeca dolaze kolima gore da bi skijali, umesto da se popnu zicom za 20-ak min. Kao cetvrto, Bela reka 2 kao teska bi mogla i FIS da se sertifikuje sto bi bilo od velikog znacaja. Ima jos mnogo razloga zbog cega su te dve staze dobre i zbog cega ulagati u njih, ali o barem jednom za pocetak bi Skijalista Srbije trebala da razmisle.
milessa
02.03.2011 | 14:26


Sve što se radi je za svaku pohvalu, samo mislim da su imali jedan propust kod novih žičara at to je da na žičarama gde je vertar uvek prisutan i jak nije postavljen zaštitnik (plexigals)! To je stvarno ekstra stvar!
Strumfeta
02.03.2011 | 12:54


Juče sam se vratila sa Kopa, staze su odlične, vreme divno! Uživanje! Sve pohvale!smilies/smiley.gif
Pera
02.03.2011 | 11:44


Sve pohvale! Svake godine je sve bolje i bolje!!! Ako sledece godine pokriju Gobelju Ledenice i Gvozdac vestackim snegom(mozda i zamene lift na tim stazama) to ce tek da bude SJAJNO!
Jos jednom, sve POHVALE!
pailhead
02.03.2011 | 11:30


@michael

moram nazalost da te ispravim smilies/sad.gif

Nije tacno da niko ne moze da ti zabrani kuda ces da skijas. Moze. Pisanjem zakona, postavljanjem ograde, upotrebom redarske sluzbe, izricanjem kazni, pa cak i sudskim postupkom.

U Courmayeur skijalistu, na svakoj zicari i u svakom objektu stoji obavestenje na vise jezika, sa fotografijom predela u koji je zabranjeno ulaziti. Jednostavno previse je rizicno, previse ih kosta spasavanje tako da prete cak i sudskim gonjenjem ako vas uhvate tu.


Onda pak postoje druga mesta. Trenutno se nalazim u Monte Rosa sistemu, i ako sam dobro razumeo, deo "Alagna" se reklamira kao free-ride raj i moze da se izlazi van staza pod uslovom da se ima odredjena oprema. Drugi delovi istog skijalista pak nisu takvi, moze da se izlazi, ali ako vam se nesto desi spasavanje skupo kosta, a cak se na to placa i kazna.


Ja na primer prvi put cujem za zabranu skijanja van staza na kopaoniku zbog ugrozenih vrsta flore i faune. Ako to i pise u tom zakonu, kako je to onda obelezeno? Odnosno da li postoji neka razlika izmedju ograde koja ogradjuje tu oblast, i neke druge?


A sto se tice ucenja, ne znam nista. Cuo sam samo ove rekla-kazala price po internetu i novinama i stekao utisak da je to mnogo mnogo lose. Nije mi bas jasno ni kako moze neko da proveri da li si ti uzeo novac na crno ili ne? Ali necu nista da tvrdim jer ne znam. Jos jednom, sve informacije koje imam na raspolaganju su rekla-kazala. Zato mislim da bi bilo dobro da je pitanje postvljeno nikom drugom nego direktoru skijalista.


A na ovaj komentar sta bi se isplatilo SS mogu samo da se nasmejem. Evo ja vec drugu godinu za redom koristim sezonski ski pas u italiji i proveo sam sigurno preko 60 dana na snegu i niko me nikad nije zaustavio da mi pogleda ski pas, ili da mi pogleda lice. SS se u ovom pogledu ponasa kao gestapo, a mislim da bi im bilo daleko isplativije da su malo opusteniji u ovom pogledu i da daju opcije za jeftinije ski pasove (sezonske recimo) koje bi ljudi masovnije kupovali.

Evo cak sam i ovde procitao komentar da sezonski ski pas nije za obicne smrtnike. Zasto?
Miki
01.03.2011 | 23:24


nakon puno godina, konačno neko zaista razvija kopaonik....
Miki
01.03.2011 | 23:22


Lepo je kad neko u javnom preduzeću da objektivan komentar...
ski veteran
01.03.2011 | 22:12


25 godina nisam dolazio na Kop. Od 2006. dolazim dva puta godisnje i svaki put je sve bolje i bolje a dolazio bih i da nije tako (ne trebaju mi skijalista van Srbije). Dve stvari su ostale da se urade. Prva je sankcionisanje "saobracajnih" prekrsaja na stazi. Nekontrolisana voznja - brze nego sto moze da kontrolise, zaustavljanje sa pauzom na sred staze i kretanje posle pauze bez osvrtanje na eventualno presecanja skijasa "odozgo". O ovome mora dodatno da se povede racuna - ljudi skijaju isto kao sto po gradovima voze - nasilno. Drugi problem je resenje kanalizacije - ugradnja kakvog - takvog precistaca otpadnih voda. Zastiti planinu. Eto, toliko, pozdrav i vidimo se uskoro.
Max
01.03.2011 | 21:39


@Michael
znamo i pailhead i ja dobro šta piše i u zakonu o skijalištima i u izvodu koji se češće pominje i nalazi po netu. Znamo i kako se na te stvari posmatra u inostranstvu. Neću sada ponovo da pokrećem tu temu sa citatima iz zakona da bih pokazao o čemu se radi. Možeš to da pogledaš na sajtu skijanje.rs ako te zanima. Pitanje je na mestu jer odgovor direktora SS je ono što se praktično primenjuje na terenu a nije svima ideja da isteruju pravdu dok su na planini i žele da se skijaju. Zato molim Stevsa da u naše ime postavi ta pitanja kada ponovo vidi g. Ljevnaića.
Michael
01.03.2011 | 21:17


Dakle, detetu kaciga i teraj!

Možda nije loše i marker, bilo da zna da skija ili uči jer one sivonje koje jure kada vide drečavu boju valjda će im proraditi u glavi da je to dete, pa će usporiti ili ga barem zaobići. smilies/wink.gif
Michael
01.03.2011 | 21:13


@pailhead

Sve je to definisano i možeš pronaći informacije. Imaš lepo napisano, i postavljene na pravo mesto!!!

Evo napisaću odgovore:

Niko ne može da zabrani kuda ćeš da skijaš, ALI to radiš na sopstvenu odgovornost.

Možeš da učiš koga god hoćeš, ali ne možeš da se predstavljaš kao instruktor ako nemaš licencu, ne možeš da uzimaš pare i sl. To je rad na crno i naravno da je zabranjen i kažnjiv i treba tako da bude!

Čak je dozvoljeno da grupno učiš decu ili koga već, npr. profesor fizičkog doveo decu...Ali treba da obavestiš redara o tome da je grupa početnika i sl.

Tako da priče o kažnjavanju gube smisao, to je čovek radio na crno pa su ga kaznili a on sada tu nešto se vadi kako je učio sestrića.

Takođe one priče da ne možeš dete da učiš i sl. gube smisao jer sam video gomilu roditelja sa decom, nego je tu druga strana, redar priđe i kaže: Dete vam nema kacigu, ona je obavezna. A onda roditelj ljut što njega neko zaustavlja pa dođe na infoKOP i piše kako mu redari ne daju da uče decu. Smešno.

Što bi se isplatilo SSu da ne možeš da učiš nekoga? Pa svakoga koga naučiš je potencijalni kupac ski passa u narednim godinama!
mihailo
01.03.2011 | 21:02


drago nam je da neko misli i o bezbednosti. Pre ili kasnije se to pokaže kao najbitnije. Pozdravljamo onjektivan intervju!
pailhead
01.03.2011 | 20:15


Zar ovo nije skoro kao arhiva svih vesti sa ovog sajta? Sve ove brojke, i informacije o novim zicarama su ovde vec bile objavljene. Ono sto niko ne zna je kakva su pravila oko obuke, voznje van staza i sl.
B(n)Z
01.03.2011 | 19:14


Na Staroj planini se krajem godine zavrsava veliki hotel i gondola je jedina veza sa postojecim stazama.
Po master planu za Kop Bela reka ne postoji, a ako sam dobro razumeo intervju problem sa Strugom je imovinsko pravni,tj. nije problem u master planu vec nesto drugo. Da li je ili nije Bela reka predvidjena da ostane ?
nikolaaa
01.03.2011 | 18:05


bilo bi dobro da sklonite onog najglavnijeg direktora"upravnika" na kopu, zna on koje , zato sto se pravi kao da je on glavniji od gen direktora pozz iz bga, Bio sam na kpu prosle nedleje.pozz
KisnaGlista
01.03.2011 | 14:36


@Breza
Pa da su razmisljali pre 30-ak godina na taj nacin ni na Kopaoniku danas ne bi bilo nista...
Samo nek prave gondole svuda!
Zivele gondole!
Brza
01.03.2011 | 14:27


Gondola na Staroj planini je ok.ali zasto za dve staze stavljati gondolu, a na Kopaoniku zanemariti sve sto je postignuto da bi se razvijala Stara planina.To bi na Kopu bila dodatna investicija i mnogo bi se vise dobilo nego sto bi se dobilo na Staroj planini.Ne razumem njihovu ekonomiju??!!!
Max
01.03.2011 | 14:26


Stevs, mogao si da pitaš i pitanja tipa da li je zabranjeno da se vozi van uredjenih staza svuda na Kopaoniku ili samo u zonama prve kategorije zaštite, zatim da li je dozvoljeno da se sa Suvog rudišta predje na Krčmar ili sa KGB na Kneževe bare i zašto nema obaveštenja o tome? Šta zapravo znači zabrana obuke van škola, odnosno da li direktor ima nameru da se igra policajca kada neko besplatno pokazuje svom rodjaku-prijatelju nešto iz tehnike skijanja (siguran sam da se lako pravi razlika od ilegalnih instruktora)?
Činjenica je da je Kopaonik dosta napredovao za poslednjih 5-6 godina i treba to pohvaliti ali treba i ukazati na neke nelogičnosti, propuste ili razjasniti sporna pravila. Ovih par pitanja se vrte po forumima cele sezone, naravno uz standardne priče o lopatarima i kompaniji.
P.S. Ja bih ga pitao zašto su na otvaranju sezone, kada se prodavao povoljno 10/s ski pass, uopšte naplaćivali pola dana za KGB a za to vreme je radilo samo dva šaltera za prodaju ski pass-a i čekalo se bezmalo 4h po solidnom mrazu od -10C. Mogao si da mu daš i preporuku da se pravi zabava za otvaranje i zatvaranje sezone, akcije tokom leta koje će animirati skijaše da izadju na planinu i bez snega.
Možda dopuniš intervju posle sastanka "kriznog štaba" smilies/wink.gif
slave
01.03.2011 | 13:47


Za početak lokalni SKIbus koji bi saobraćao iz vikend naselja na svakih sat,u vreme trajanja skijanja,bio idealno rešenje ali to mora organizovati JP skijališta Srbije u ceni Ski-pasa, tako bi se rasteretio vrh planine od automobila i druge gužve!
Ovo bi bilo idealno rešenje!
flash
01.03.2011 | 13:21


Izgradnjom hotela i drugih smestajnih kapaciteta u Brzecu i tom delu, postigle bi se dve jako znacajne strvari 1.zicara Bela reka bi dobila svoj smisao i moral bi biti obnovljena jer bi povezivala Brzece sa vrhom Kopa, a samim tim i ta odlicna staza bi morala raditi a 2. Ocuvao bi se Kopaonik kao nacionalni park i mislim da je to glavni interes svih nas bez obzira na politiku. Panciceva omorika je nase nacionalno obelezje a ne samo rakija i kiseo kupus, koji mnogi ovde zloupetrebljavaju kada treba da skrenu paznju sa nepravilnosti u radu, da ne upotrebljavam grublje izraze.
Michael
01.03.2011 | 12:57


@flash

Ma nisam mislio na tebe, nego generalno kada počnu tako da pričaju.

Ne može Kop nikada biti kao Alpi, u Francuskoj ima preko 50 skijališta, ako ne i više. Ali može Kop da ima 100km staza. To je da se izgradi malo crnih na Gvozcu, Marine vode, Gobelja, i jedna iz vikend naselja ka Suvom rudištu. To je oko 5 četvoroseda još.

U ovom intervju nije pomenuto to oko Marinih voda, a ja mislim da će sledeće godine tu da stave četvorosed jedan i da produže staze, a onda iz dna tog da ide jedan na Gobelju.

Samo JP SS ne ugrožava nešto prirodu, Kop ima problema sa vodom, kako ovom za osnežavanje, tako i pijaćom i komunalijima. Kada sledeće godine izgrade još jednu akumulaciju prvi deo će biti rešen, a ovaj drugi to nije u nadležnosti JP SS, jeste u nadčežnosti države, lokalnih vlasti...

Ima tu još stvari, ali bitno je da se dosta ide napred, ne može sve od jednom.

Mene su najviše ove godine oduševile sitnice od SS, krupne stvari sam znao šta je urađeno. Npr. kada je jedan dan bila magla pa se inje uhvatilo po korpama, odmah su skidali to, posle sunce, kaplje po tebi dok se voziš, konstantno su čistili. Kod Duboke I se dosta njih lomilo jer se onde sa 4 staze skupljaju skijaši, stavili su mreže po par metara kako bi svako usporio i da ne bude padova, povreda. Ski put od Kneževih bara su proširili, Mali Karaman kod Skituljka...

Kada vidiš da tako o "sitnicama" misle, onda niko ne može da kaže da ne razmišljaju o zahtevima skijaša i da bude što bolje.
YIBLEX
01.03.2011 | 10:56


Odlican intervju. Pricalo se o stvarima koju su sustinski bitne. Ovo konacno pocinje da lici na nesto ali je sad pitanje dokle ce to ici. Cas posla se promeni garnitura i....kurs preduzeca. Ljudi moraju da shvate da kvalitet ski centra zavisi od opste kulture zaposlenih ali i gostiju. Da nepricamo o ekonomskoj situaciji u globalu. Takodje, mnogo vise ljudi bi trebalo da uzme ucesce u kreiranju politike SS. To se odnosi na udruzenja, agencije ali i na pojedince. I pisanje na forumima tj. primedbe upucene na adresu SS mogu uroditi plodom. Ne cesto i ne brzo ali mora od nekle da se pocne. 'Opozicija' bi trebalo da daje primedbe i konstruktivne predloge a na da sedi, 'kenja' i bori se samo za fotelj. Kolko vidim planovi za sledecu godinu se poklapaju sa realnim zeljama korisnika. Ako pola od navedenog bude ispunjeno, ja sam zadovoljan.
flash
01.03.2011 | 10:50


Michael ja sam isto rekao da se treba graditi ali da to mora biti planski i na ne ustrb unistavanja Nacionalnog parka. Budimo realni Kopaonik nema prirodnih uslova(ni prostranstva ni nadmorsku visinu) da postane veliki ski centar kave imamo na Alpima, ko tvrdi suprotno ili nikad nije bio na Alpima ili.... Budimo realni najbolje sanse da Kopanik optimalno funkcionise je da bude spoj manjeg ski centra (za pocetnike i rekreativce) i da upotrebim kako neko rece vazdusne banje za odmor a da se ipak ocuva svojstvo Nacionalnog parka. Za taj projekat Kopaonik vec ima dovoljno staza samo ih treba jos bolje urediti i osneziti. Osobinu vazdusne banje ne treba narusiti neplanskom infrastrukturuom krecenjem suma itd. Svi znamo koliko je potrebno da izraste jedno drvo (Panciceva omorika) da bi davala kiseonik. Ako treba da se gradi neka se gradi Brzece i podnozje a ne sam centar.
pera
01.03.2011 | 10:33


Zasto ratrak ne bi jedanput u toku dana dopeglao staze, jer se tokom dana staze razvale pa tako i krace opstaju
Michael
01.03.2011 | 10:31


Za Staru planinu sam i ja čuo da će biti Gondola, od ove godine prva u Srbiji jer je gore problem smeštajnih kapaciteta, sada ima Epsturist i planinarski dom samo. Možda par stotina ljudi može da stane.

Treba i tamo da grade, da se malo razvije taj deo zemlje a i Stara planina ima ogroman potencijal što se tiče staza, ko je bio tamo, ili ko pogleda Master plan za nju videće to.

Inače često tamo ima mnogo više snega nego na Kopu!

Kopaonik ima prostora za širenje, predeo Gvozdac-Ledenice i Gobelja, i dalje od Sunčane doline. Da se dođe barem do 100km staza i to će biti sasvim dovoljno.

One priče uništavaju planinu time, izgradnjom...su glupe jer svake godine valjda oko 600.000din JP SS izdvaja za pošumljavanje. A i par staza je minimalan procenat na onoliku prirodu.
Sneško
01.03.2011 | 09:50


Stevs, odličan intervju! Detaljan i realan. Nadam se da sad svi oni koji olako pljunu sve na Kopaoniku imaju jasniju sliku.
@Michael
Bravo za komentar!
B(n)Z
01.03.2011 | 08:42


Stevs, odlican intervju.
flash
01.03.2011 | 08:30


Michael delimicno si u pravu treba graditi na Kopu ali ne kao ovako sto se sad radi, ne zaboravi Kopaonik nisu Alpi sto se tice prostranstva da se siri u nedogled. Sto se tice ski staza sem, boljeg uredjenja istih, tu je postignut maksimium nema vise mesta za sirenje. Ono cime Kopaonik najvise moze privlaciti turiste je upravo ta cetinarska vegetacija i cist vazduh ako se to unisti.... Slazem se da treba graditi ali to mora biti strogo planski oprezno i mnogo dobrim urbanistickim planom, i neka se gradi ali u podnozju planine, jer samo tako ovaj Nacionalni park moze opstati i zadrzati svoju prirodu, ne bih voleo da Kopaonik dozivi sudbinu Zlatibora koji je zbog neplanske i divlje gradnje totalno izgubio svoj smisao.
Stevs
01.03.2011 | 02:52


@markoni: Sto se tice precice od Suvog rudista do Krcmara mislim da je tu najveci problem jer je to predeo pod 1. kategorijom zastite drzave. To je jedan od razloga zasto zicara Duboka 1 nije isla dolinom izmedju Krcmara i sadasnje Duboke 1. Time bi zicara bila zaklonjena od vetra, a pokrila bi dve staze i Duboku 1 i Krcmar. No tako je kako je.

Sto se tice Gvozdca verujte ono sto sam ja zakljucio iz razgovora je da ljudi iz rukovodstva Skijalista osluskuju zahteve skijasa. Sve sto je predvidjeno master planom je u planu da se gradi.

Morate shvatiti da izgradnja zicare jako skup poduhvat i da je Kopaonik dobio za ovih par godina 7 novih najsavremenih zicara i dva vezna ski lifta, Zlatibor jedan sestosed i Stara Planina 2 zicare plus vestacko osnezavanje sva tri centra. Ipak mislim da smo se svi mi ukljucujuci i mene pomalo razmazili takvim razvojem dogadjaja smilies/smiley.gif Treba naci izvore finansiranja u zemlji Srbiji u kojoj ima gomila drugih probelma i gde su nagomilani problemi na svakom koraku.

Sto se mene licno tice cetvorosed na Gvozdcu je sledeci prioritet kao i gondola iz Brzeca. Iskreno mislim da ce u narednim godinama tako i biti.

Ne znam koliko ste upoznati ali za ovu godinu je potpisan ugovor o izgradnju gondole i cetvoroseda na Staroj planini. Licno kao ljubitelj Kopaonika vise bih voleo da taj cetvorosed bude na Gvozdcu, a gondola u Brzecu ali u krajnju ruku bitno je da se nastavlja sa gradnjom i da ce biti sve kvalitetnijeg skijanja u Srbiji.
markoni
01.03.2011 | 02:00


dobro je da je neko dao normalan intervju u zadnjih 10 god u ime skijalista. To se nikiad nije desilo. Sve pohvale za ovu sezonu i ulaganja , ali koliko vidim za sledecu se ne planira nista sem osnezavanja, Sta se desava sa cetvorosedom gvozdac i najavljenih 5-8 crnih stazam zar to ne treba da bude prioritetm na to pitanje nije odgovoreno, kada to mozemo da ocekujemo, Onda bi kop postao jos lepsi i bolji i zanimljiviji i ozbiljnijim skijasima, Zasto se Stevs ne pominje prosirenje precice sa pancica ka krcmaru da to bude putic sirine 5-7 metara i ljudi bi mogli komotno da se spuste na krcmar bez peripetijam onda cetvorosed ne bi ni bio potreban vec bi ovo bilo neko solomonsko resenje. Ali gvozdac pod hitno osnezavanje i cetvorosed m i da skijamo ko ljudi, kopaonik nece moci da se meri kada se to uradi i to treba da bude priorite broj jedan. Ovo za pocetnike su uradili ekstra ali ajmo da idemo dalje i ulazemo u deo koji vole iskusniji skijasim dosta bi jludi dolazilo ali glupo im je da voze samo duboku , naravno i staze bi duze trajala na ovaj nacin , i zato ajmo svi uglas hocemo gvozdac, Postavi jos jedno pitanje Stevs,da znamo cemu da se nadamo i kakvi su im planovi za gvozdac.
djolec
01.03.2011 | 01:30


Ako moze za mene jedan cetvorosed na Marinim vodama smilies/smiley.gif
borko
01.03.2011 | 00:49


@Michael
Bravo za komentar. Potpuno se slažem sa tobom.
Sve ovo je ulaganje u Kop, kako SS tako i nas samih.
Veliki pozdrav!
Michael
01.03.2011 | 00:31


Nema sumnje da broj staza i žičara treba da se povećava, ali isto tako treba i smeštajni kapacitet. Zašto?

Zato što su cene velike, a to je zato što nema dovoljno smeštaja, kada npr. Konaci budu polu prazni jer su ljudi otišli na jeftinija mesta istog kvaliteta ili boljeg, mislite da Kole neće da snizi cene? smilies/wink.gif

Malo je ski pass skup kada ne rade sve staze, ali pogledajmo to ovako. Mogu oni da snize ski pass i kada rade sve staze, za 50% i šta onda? Da li bi sledeće godine topovima pokrili sve staze i napravili 3 nova četvoroseda? Ja mislim da ne bi.

Zato sada "volim" da dam ovoliko para za ski pass jer je to neka investicija za sledeću godinu a ne samo ski pass. A to će nam se vratiti sve jer za 3 godine Kopaonik će biti ubedljivo najbolji sve do Alpa. To će dovesti strance, a to je priliv deviza što ovoj državi i treba da bi smanjila inflaciju.
flash
28.02.2011 | 23:53


Dobar je intervju, bar malo nam je jasnije sta se desava ali mislis da je glupo i nelogicno sto su Ski liftovi i smestajni kapaciteti razdvojeni i ne funkcionisu kao jedina kompaktna celina i medjusobno se dopunjuju kako je to u velikm ski centrima. Kada je manje gostiju to automatski povlaci manju cenu ski pas radi privlacenja istih i obrnuto. Licno smatramda je Kopaonik napredovao i poslednjih par godina sto se tice zizcara i ski lifotva ali je nazadovao sto se tice smestajnih kakpaciteta jer ih je mnogo da ne kazem da je postao pretrpan tj da ima vise vila i hotela u odnosu na broj zica i kilometara staza, licno mi je zao sto je iskrcenja onolika suma iznad hotela Grand zarad vila.
kobaja
28.02.2011 | 23:20


Mislim da bi bilo strava da se neke staze tipa pancic,karaman greben i crvena osvetle za nocno skijanje,naravno pod uslovima prethodne prpreme staza!
E da, snowboard park je isto jedna bitna stavka ozbiljnijeg ski centra po mom misljenu,tako da ne bi mozda bilo lose da se i o tome prozbori koja,racunica je jednostavna u radijusu 500 km od bgd ne postoji snowboard park,a broj bordera svakodnevno raste smilies/cheesy.gif
borko
28.02.2011 | 23:15


Gospodine Stevs,
bravo za intervju. Nadam se da će sada mnogi, bar malo bolje, razumeti probleme koji se javljaju kada ste na čelu nekog ovako velikog preduzeća kao što je SS.
Najlakše je kuditi, bacati drvlje i kamenje na druge itd...
Ajmo, svi bar malo da se zapitamo, kakav je Kopaonik bio pre 30 godina (kada sam prvi put došao) a kakav je danas. Čak, ne moramo da pravimo izlete u toliko daleku prošlost, setimo se kakav je Kop bio pre samo 5-6 godina a kakav je danas.
Moramo se svi složiti da je Kop uznapredovao mnogo. Ima tu još dosta stvari koje treba da se urade, ali bitno je to što se, iz godine u godinu, nešto dešava. Da li je to dovoljno brzo, kako svi mi očekujemo ili nije, to je već sada pitanje za neku drugu raspravu.
Najviše me nerviraju komentari na celom sajtu infoKOP-a od ljudi, koji samo pričaju, raspredaju, pljuju... sve što je urađeno na Kop-u a siguran sam da, kada bi njima dali da rukovode takvom institucijom, kao što je SS, niko od njih ne bi znao odakle da krene a kamoli da uradi nešto.
To je problem ovde u Srbiji. Svi smo najbolji selektori, predsednici, svi sve znamo najbolje ali samo nemojte ništa da nam date da uradimo jer onda celokupno naše znanje pada u vodu, tj. vidi se da ne znamo ništa ili da nemamo baš toliko znanja koje je neophodno.
Veliki hvala gospodinu Dejanu Ljevnajiću, izvršnom direktoru JP "Skijačišta Srbije" kao i gospodinu Stavanu Rosiću, uredniku InfoKop sajta.
Brza
28.02.2011 | 23:09


Ok je intervju, ali je lose sto nema nekog veceg ulaganja u Brzece i sto se tice staza, ali i busa koji bi vozio do vrha.Inace ove godine je dole bilo vise snega nego na vrhu.Cemu onda remont zice koji se obavlja svakog leta, skidaju korpe kad ona ne radi ni jednom, makar je pustite za panoramsko razgledanje da bi otplatili rad. Bela reka 1 je poprilicno u senci, tako da seng moze da se dosta zadrzi ako ima topova a i cela je ispresecana potocicima tako da ne bi bilo problema sto se tice vode. Inace za sve one ljude koji odsedaju dole i koji ne bi da idu svaki dan na vrh je veoma dobro resenje.Glupo je forsirati samo naselje Tresku, neka neko pogleda i sa druge strane i sigurno su kapaciteti u Brzecu veci nego u Treski.Pozdrav.
major_gaspar
28.02.2011 | 22:18


Svaka im cast! Kopaonik je iz godine u godinu sve bolji ski centar!
Michael
28.02.2011 | 22:17


Ne mogu da razumem da neki i dalje ne mogu da shvate neke stvari u uporno teraju svoje.

Kapacitet četvoroseda je barem 4 puta veći od nekog dvoseda! Kada se četvorosed stavi na mesto gde je dvosed i toliko poveća broj skijaša prvo je na stazi previše skijaša, što nije bezbedno, a i staza se razbije brzo i onda ljudi kukaju kako nije sređena. Sređena je, ali ne može da izdrži toliko skijaša i zato to NE treba da se radi.

Dobar primer prave staze u smislu žičare, broja staza..je Gobelja! Jedna žičara, 4 staze, to je optimalno.

Sa jednim četvorosedom Duboka I staze Crna i Crvena Duboka su preopterećene, dokaz je odete na Crnu posle 12h. Zato se neće stavljati nikakav četvorosed na Krčmar i on će rasteretiti ove dve staze a do vrha će se stizati brže. Sad će neko da kaže, dobro što se onda ne napravi jos 1 ili 2 staze između Crne i Krčmara, pa ne može jer je to zaštićena zona.

Po master planu skretanje sa Krčmara ka Dubokoj I treba da se spusti još niže, tako da se ne gubi strmi deo Krčmara. A i da se gubi sa Dubokom II, i spustanjem na Duboku I se brže dođe do vrha, nego sa samim Krčmarom.

Bela reka, vidite da ima problema sa snegom i na većim visinama, ulaganje u Belu reku je pucanje u nogu, a pošto dole ima smeštaja i sl. a ne može da se skija, kao što je prikazano u master planu Gondola je pravo rešenje!

Ako mene neko baš pita, i zbog velike ljubavi prema Beloj reci, (dve godine sam je skijao) na Belu reku II bih stavio sidro i topove, nešto što je sada Gvozdac, a u Belu reku I nema poente ulagati.

Dobri skijaši su u krizi crnih staza, ali kada stave dva četvoroseda na Gvozdac i naprave 8 staza od 1.5km sve crne, ta apstinencija će biti rešena!

Ako Francuska, Švajcarska, Austrija (bogate zemlje) optimalno prave skijališta, što bi mi koji nemamo novca nekog velikog bacali pare na nešto što nije korisno i previše isplatljivo!?
Pahuljica
28.02.2011 | 22:11


Odličan intervju!
aleksandar kš
28.02.2011 | 21:58


vešto je izbegao pitanje za belu reku,bukvalno ni reč nije rekao za početak bi bilo dovoljno da stave bar neku bržu žičaru recimo kao što je pančić ekspres,a i na krčmaru bi mogao jedan četvorosed da se ljudi nebi više lomili prečicom.
Stevs
28.02.2011 | 21:39


Hvala Pedja smilies/smiley.gif

Lanseri su žirafe, fiksni topovi su oni kao na vrhu crvene, crne Duboke i Krčmara, mobilne topove si verovatno video u Dolini sportova sa točkovima.
pedja5
28.02.2011 | 21:16


Stevs, odlican intervju!
Pitanja odlicna, odmerena i dobro formulisana. Odgovori svi vrlo konkretni i korektni.
Ne bi bilo lose malo da se pojasni sta su "lanseri, a sta fiksni i 10 mobilnih topovi."
Jedino nisu pomenuti planovi za Bele reke, ali drugi put, ima vremena!
 1 2 3 > 
Napišite komentar (75)
busy
 
Lokacija:

Vrsta smeštaja (533):

Broj osoba:

Datum dolaska:

Datum odlaska:
Hotel Putnik
27.04.2024. 02:00 Temperatura
Sunčana dol.
Temperatura
tačke rose
vetar vlažnost sneg
Pretežno oblačno 1,1°C -2,8°C 3,4  m/s (SW) 75% 2cm
Pretežno oblačno sub.osećaj
-1°C
temp. Pančić
0°C
7,3 m/s
(SW)
pritisak 826,6 hPa staze
0 cm
Live Web kamera sa Kopaonika Vila Pančić
Kopaonik WebCAM arhiva
INSTALACIJE SKI STAZE SKI PUTEVI UKUPNO KM
0/24 0/49 0/30 0/58.5
 (0%)  (0%)  (0%)  (0%)
Sunčana dolina
Malo jezero
Krst
Pančićev vrh
Treska
Duboka 1
Karaman greben
Mali karaman
Mali karaman A
Marine vode A
Marine vode
Karaman
Jaram
Gobelja relej
Gobelja
Kneževske bare
Gondola Brzeće
Gvozdac
Duboka 2
Krčmar
Mašinac
Vučak 2
Traka Jaram
Traka Ski vrtić
Dečji park

Noćna M.jezero
Noćna KGB
Noćna Pančić

Detaljnije >>>
Statistika >>>
Ski mapa >>>
Velika prolećna akcija čišćenja Kopaonika | 10...
Sasvim je OK da pomerite akciju za 5.11.2024. Onda će da padne sneg i pokrije svo đubre i sve lepo.

Besplatna turistička tura za goste Kopaonika - "V...
Svaka čast na organizaciji i ponudi TO Raška kao sveukupnoj ponudi Kopaonika. Nadam se da će biti i češće... vidimo se

Velika prolećna akcija čišćenja Kopaonika | 10...
Nije u redu da turisti za praznike setaju po deponiji , zato ce ih biti sve manje. Prva polovina aprila je bila suncana i bez padavina, pa ste imali d...

Velika prolećna akcija čišćenja Kopaonika | 10...
Kopaonik ste trebali da ocistite odmah po zavrsetku ski sezone, a ne da dozvolite turisti setaju po deponiji i za prvomajske i uskrsnje praznike... SR...

Prolećna akcija: Apartmani "Konaci Kopaonik" (23....
Ako ostane prazno onda je 0€ po osobi ...

Prolećna akcija: Apartmani "Konaci Kopaonik" (23....
Fenomenalno. Kome se ovo uopšte isplati? 5€ noćenje po osobi?!?!?!? Ovo nema ni u Angoli. Pa koliko uzima onda ona sirotinja u vikend naselju i Br...

SKI kamere
Jos ne pale topove😂

Rozeta Resort & Residence | Prodaja apartmana u ce...
Zavisi od kvadrature

SKI kamere
Vaaau, kako lep dan na Kopu. Sneg, sunce i mraz... i mir i tisina

SKI kamere
Ne samo to, posle ovakve topline zemlja je pretopla...trebali bi dani da se napravi vestak koji bi se odrzao na stazi...uz sve to od 26tog opet idu vi...

SKI kamere
@MIladin Prijatelju, ne može ski centar da radi sa 10cm snega, bar da su uslovi za osnežavanje ok pa da ima neki prostor za kritiku, ali ni to ni...