Kopaonik

InfoKOP

Kraljevi Čardaci Kopaonik - 2019
Agencija Supernova Travel
English
Rozeta Resort & Residence
Novi apartmani
GORSKI hotel
Intervju 2016/17: Generalni direktor JP "Skijališta Srbije" Dejan Ćika
17.02.2017 | 00:00 -> 17.02.2017 | 11:05
Nastavljajući jako dobru dugogodišnju praksu infoKOP intervjua sa različitim subjektima na Kopaoniku, a koji su izazvali pozitivne reakcije kod turista i gostiju ski centra Kopaonik, ove godine posetioci internet portala infoKOP imaju priliku da pročitaju intervju sa novim direktorom JP "Skijališta Srbije" Dejanom Ćikom. U sezoni 2016/2017. vi ste pitali, a mi smo umesto vas postavljali pitanja JP "Skijalištima Srbije". 

Vršilac dužnosti direktora Skijališta Srbije, Dejan Ćika, diplomirani je ekonomista iz Beograda. Iza sebe ima veoma bogatu radnu biografiju, a tokom života aktivno se bavio atletikom, košarkom i plivanjem. Iako se trenutno sportom bavi isključivo rekreativno, i dalje je veliki zaljubljenik u sve što je vezano za sport i takmičenja domaćih klubova i reprezentacija. Sa posebnim interesovanjem prati zimske sportove, a rad i aktivnosti Skijališta Srbije poznati su mu od osnivanja. Veliko menadžersko iskustvo stekao je u brojnim domaćim i inostranim kompanijama, a na čelo Skijališta Srbije došao je u avgustu 2016. godine. Kao dugogodišnji sportista i zaljubljenik u prirodu ispred sebe je postavio ambiciozne ciljeve, jer smatra da ume da prepozna potencijal i potrebe skijaša i turista koji dolaze u domaće ski centre. Veruje da će svojim radom doprineti unapređenju kvaliteta skijaških centara u Srbiji.  

Skijaška sezone 2016/2017. na Kopaoniku je uveliko u toku. Kako ste zadovoljni sezonom i da li je u skladu sa vašim očekivanjima? 

Ovogodišnja sezona oborila je sve dosadašnje rekorde. Iako se prethodna skijaška godina pokazala kao najbolja, ove sezone smo premašili očekivanja. Prihod preduzeća povećan je za 40 posto, a broj prodatih ski karata uvećan za 35 posto. Ono što nas posebno raduje jeste da sve više turista dolazi da skija u Srbiji, pa je broj skijaša ove sezone veći za 25 posto u odnosu na prethodnu sezonu. Vrlo dobro znamo da su skijaši i borderi veoma zahtevni gosti i trudimo se da ispunimo očekivanja. Vredno smo radili kako bi sezona počela i pre zvaničnog Ski openinga i rezultat toga je više od 77 dana skijanja u izvanrednim uslovima. Snega na stazama ima dovoljno i umeće i stručnost zaposlenih koji vode ski centar, uz sisteme za veštačko osnežavanje, vode nas ka tome da ćemo skijati i za 1. maj. 

Kakve novine možemo očekivati na Kopaoniku u narednom periodu odnosno koji su kratkoročni investicioni planovi?

Po završetku skijaške sezone, krećemo u izgradnju garaže, koja će brojati oko 400 parking mesta. U planu je nova staza na Krčmaru, kao i osvetljenje staze Karaman greben za noćno skijanje. Takođe, u planu nam je izgradnja i dva ski bifea na lokaciji Karaman greben i Mašinac, a za leto ćemo obogatiti adrenalinske sadržaje sa avantura parkom. Taj park je namenjen i deci i odraslima, sa brojnim zanimljivim preprekama koje predstavljaju pravu adrenalinsku atrakciju. 
 

Šta po vama Kopaonik izdvaja od ski centara u okruženju i koja je kopaonička ciljna skijaška populacija?

Skijaši veoma pažljivo biraju destinaciju gde će ići na skijanje i gledaju najmanju sitnicu. Kopaonik svakako izdvaja “ski in” i “ski out”, mogućnost da direktno iz sobe izađete na stazu. Brojni hotelski i privatni smeštaji nude ovu opciju i to je ono što privlači veliki broj gostiju. Osim toga, ono što je najvažnije je kvalitet i uređenost staza koji smo doveli do perfekcije. Staze su vrhunski utabane, jer tabači rade tokom cele noći, kako bi ujutru centar izgledao kao sa razglednice. Moderna skijaška infrastruktura, opremljenost i uređenost ski centra su svakako naše prednosti u odnosu na brojne druge ski centre. Cene ski pasa su definitivno najjeftinije u Evropi, a usluga koju nudimo ljubiteljima snega može da se poredi sa najpoznatijim ski centrima u svetu. 

Koji su po vama glavni problemi ski centra Kopaonik nevezano samo za odgovornost koju imaju JP "Skijališta Srbije"?

Problem koji se svakako izdvaja u ski centru, a nije u nadležnosti Skijališta Srbije jeste parking. Mi smo rešavanje i ovog problema uzeli u svoje ruke i sa početkom građevinske sezone krećemo u realizaciju projekta garaže sa 400 parking mesta. Jasno nam je da ova garaža neće potpuno rešiti problem parkinga, ali će značajno rasteretiti gužve koje trenutno postoje. 

Puna cena ski karti se naplaćuje kada je u funkciji pet ili više instalacija. Iz kog razloga se ne formiraju cene ski karti srazmerno broju otvorenih žičara? 

Veoma se retko dešava da u ski centru radi manje od pet instalacija i mi se trudimo da od samog početka sezone pustimo što veći broj žičara u rad. Uglavnom je to period pred kraj sezone, kada ima manje snega i kada se sužava rad ski centra. U tim periodima Skijališta Srbije odobrava veće popuste kako bi skijaši mogli da iskoriste poslednje dane u godini za skijanje. 

Koji je pravi razlog relativno visokih cena poludnevnih, jednodnevnih i dvodnevnih ski karti u odnosu na ski karte za duže vremenske periode? Da li time želite da stimulišete da turisti duže ostanu na planini ili je neki drugi razlog u pitanju?

Svakako želimo da stimulišemo duži boravak skijaša na planini i, generalno gledano, hotelijeri nude povoljnije uslove za duži boravak od jednog noćenja. Cenovnik ski karata je formiran po ugledu na evropske ski centre, gde je praksa potpuno identična, s tim da je ski pas na Kopaoniku ubedljivo najjeftiniji u poređenju sa drugim skijalištima.

Zašto se deca već od 12 godina smatraju odraslim osobama kroz cenovnu politiku JP "Skijališta Srbije" i da li mislite da je interes Skijališta da omogući deci jeftinije skijanje kao budućim potencijalnim stalnim korisnicima vaših usluga?

Naš je cilj i interes da što više dece stane na skije ili bord i upravo zbog toga se trudimo kroz razne načine da omogućimo da ova aktivnost bude što pristupačnija. Pored porodičnih paketa, u kojima je karta za roditelje sa decom znatno povoljnija, imamo potpisan ugovor sa lokalnim samoupravama kojima se osnovcima i srednjoškolcima daje besplatno skijanje. I ove sezone deca iz opštine Brus, Raška, Leposavić... skijaju besplatno na Kopaoniku. 

Da li će se konačno omogućiti da roditelji mogu da koriste jedan ski pass obzirom da najčešće ne mogu da skijaju zajedno zbog obaveza prema deci.

Ovo pitanje se često postavlja i jasna nam je potreba roditelja. Trudićemo se da nađemo rešenje za porodičnu kartu za sledeću sezonu.

Kakvu saradnju imate sa hotelijerima na Kopaoniku i da li se u saradnji sa njima planira prodaja ski paketa koji bi činili smeštaj, ski karta i ski oprema?

Sa svim hotelijerima na Kopaoniku imamo zaista odličnu saradnju. S obzirom da radimo isti posao i da nam je privlačenje što većeg broja gostiju i njihovo zadovoljstvo prioritet, trudimo se da zajedničkim snagama damo kompletnu ponudu. Pojedini hoteli u svojim ponudama već imaju formirane ovakve pakete.

Proteklih godina puno se govorilo o novoj žičari Vučak koja čija bi trasa išla preko regionalnog puta Brzeće – Kopaonik. Da li je ova ideja ostvariva uz izgradnju novog puta kroz Crvene bare?

Trenutno izgradnja i izmeštanje trase regionalnog puta kroz Crvene bare nije moguća zbog drugog stepena zaštite koji ne dozvoljava gradnju novih objekata. Zbog ove činjenice nova žičara i prateće staze bi morale da se izgrade preko regionalnog puta, sa pratećim mostovima za prelaz skijaša, a to značajno poskupljuje investiranje u ovaj deo skijališta.

Izgradnja novih žičara na potezu Marine vode - Gobelja >>>

Zašto žičare koje nisu isklopive poput onih na Malom karamanu i Sunčanoj dolini veoma retko rade punom brzinom?

Žičare koje nisu isklopive mogu da voze maksimalnom brzinom 2,6 m/s. Obično zbog bezbednosti ukrcavanja korisnika, vožnja je 2,3m/s, što ne smanjuje kapacitet prevezenih skijaša. Iskustvo nam je pokazalo da pri maksimalnoj brzini dolazi do padanja skijaša pri ukrcavanju na žičaru. Isklopive žičare se kreću brzinom od 5 m/s.

Da li ove godine radi Single Line ulaz na žičare Karaman greben i Pančićev vrh? Da li se planira uvođenje ove pogodnosti i na druge žičare?

Ove sezone single line je u funkciji na instalacijama Karaman greben i Pančićev vrh. Za sada funkcioniše dobro, pa ćemo razmotriti uvođenje takvih prolaza i na ostalim instalacijama.
 

Da li se u kratkoročnim infrastrukturnim planovima za Kopaonik nalazi i modernizacija dela skijališta koji pokrivaju žičare Bela reka 1 i 2? Da li je i dalje u planu izgradnja gondole iz Brzeća ili se razmišlja o jeftinijem rešenju u vidu isklopive žičare i koje su prednosti i mane jednog odnosno drugog rešenja? 

Postoji inicijativa da se iz Brzeća ne gradi gondola, kako se ranije pregovaralo, budući da je to skupa investicija vredna oko 15 miliona evra, već da se na postojećoj trasi postave osmosedi ili šestosedi sa grejnom kabinom. Intenzivno radimo na rešenju, kako bi gosti koji odsedaju u tom naselju mogli brže i jednostavnije da dođu do centra Kopaonika. 
 

Poput gondole iz Brzeća dugo godina se govori i o planu izgradnje gondole iz Vikend naselja. Da li je ova investicija u kratkoročnim, srednjoročnim ili dugoročnim planovima JP "Skijališta Srbije"?

Ova investicija je svakako u planu Skijališta Srbije i nadamo se da ćemo u skorijoj budućnosti moći da realizujemo ovaj projekat. 
 

Dokle se stiglo sa planom za osvetljavanje staza uz Karaman greben, Krst i Doline sportova? U aktuelnom cenovniku definisana je cena za noćno skijanje na ovim instalacijama ali ipak se noću i dalje skija samo na Malom jezeru. 

Za narednu sezonu u planu je osvetljenje staze Karaman greben, tako da će od sledeće zime skijaši imati još jednu noćnu stazu.

U planu noćno skijanje na Karaman grebenu, Krstu i u Dolini sportova >>>


Čini se da je Snowpark na Kopaoniku zapostavljeni deo skijališta. Obično se otvara tokom drugog dela sezone, iako je jedan od retkih u regionu. Kakve su mogućnosti da se u saradnji sa ljubiteljima ekstremnih sportova ovaj deo skijališta više popularizuje?

Trudimo se da i ovaj sadržaj bude jednako aktuelan kao i ostatak skijališta. Prethodne sezone smo oko uređenja Snowparka imali saradnju sa Skijaškim savezom Srbije, koji je na tom prostoru organizovao brojna međunarodna takmičenja. I ove godine će u martu biti održano jedno ovako takmičenje, u pitanju je Evropa kup u snoubordu. Svakako smo zainteresovani za saradnju sa svim ljubiteljima ekstremnih sportova koji bi se uključili u organizaciju i popularizaciju Snowparka.

Šta se dešava sa starim dvosedima i ski liftovima koji su zamenjeni novim žičarama? Da li je u planu njihov remont i montaža u drugim manjim ski centrima u Srbiji?

Skijališta Srbije svojim iskustvom, znanjem i resursima kojima raspolažu pomažu manjim ski centrima po Srbiji. Trudićemo se da takvu praksu nastavimo i u budućnosti.

Ski lift Mašinac je jedan od najprometnijih liftova kada govorimo početnicima. Obzirom da je korišćenje ovog tipa vertikalnog prevoza teško za početnike da li se planira zamena ski lifta dužom pokretnom trakom koja bi izlazila na Pajino preslo?

Upravo zbog toga smo napravili novi ski poligon na Mašincu. Sada svi skijaši početnici i oni najmlađi mogu da uče svoje prve skijaške korake na ovom delu skijališta uz novu pokretnu traku. Kada savladaju osnove skijanja, prelaze na ski lift i na žičaru. Trenutno nemamo u planu takvu vrstu investicije, ali svakako ćemo razmišljati i u tom pravcu.

Svedoci smo neravnomerne popunjenosti ski centra kao i nedovoljne širine postojećih staza koje nisu projektovane za novopostavljene žičare. Da li postoji plan proširenja postojećih staza i izgradnja novih staza predviđenih master planom za koje nisu potrebne nove žičare o čemu je i infoKOP pisao? 

Prethodnih godina rađeno je proširenje i produženje određenih ski staza. Za sledeću godinu je u planu izgradnja nove staze na Krčmaru koja će biti pokrivena šestosednom žičarom. Prostor za proširenje i izgradnju novih staza postoji i trudićemo se da u nekom doglednom vremenu realizujemo taj projekat.
 

Da li mislite da bi redari na stazama trebali rigoroznije da sankcionišu divlje i bahate skijaše koji svakodnevno ugrožavaju bezbednost drugih? Da li je ove sezone bilo primera oduzimanja ski karti zbog nedoličnog i neodgovornog ponašanja na skijalištu?

Posao redara jeste da sankcioniše svako nedolično ponašanje skijaša i bordera, koji time ugrožavaju svoju i bezbednost drugih učesnika na stazi. Veoma vodimo računa da se svi skijaši i borderi ponašaju u skladu sa pravilima i da vode računa kako ne bi dolazilo do povreda. Naravno, nakon opominjanja, redar je dužan da oduzme ski kartu i to je praksa koju primenjujemo svake sezone.

Da li planirate da na problematičnim deonicima staza gde vetar nosi sneg zasadite zelene koridore sastavljanje od drveća i visokog i niskog šiblja kako bi se smanjio negativan uticaj vetra i odnošenje snega sa staza?

Na kritičnim delovima skijališta izloženim jakim uticajima vetra već se nalaze drveni vetroustavi koji služe za prikupljanje snega i sprečavanje njegovog daljeg rasipanja i odnošenja. Pratimo potrebu postavljanja vetroustava i na drugim mestima. Skijališta Srbije su u prethodnom periodu radila pošumljavanje određenih delova planine u saradnji sa Nacionalnim parkom. Ukoliko se ukaže potreba, pokrenućemo novu akciju. 

Koliko goriva prosečno dnevno potroši mehanizacija za sređivanje ski staza na Kopaoniku? Da li planirate za se u periodima loših vremenskih uslova uvede i dnevna smena za uređenje staza?

Dnevna potrošnja je oko 1800 litara euro dizela i oko 50 litara benzina. Uvođenje obrade staza u toku rada ski centra se za sada ne razmatra kao opcija, prvenstveno zbog bezbednosti svih korisnika na skijalištu. Dnevna obrada povlači brojne rizike i opasnosti kada su ostali delovi skijališta u funkciji. 

Da li JP "Skijališta Srbije" planiraju da uključe u privatizaciju OC "Jahorina"? 

U prethodnom periodu bilo je pregovora na ovu temu, ali smatram da je to pitanje za Vladu Republike Srbije i Vladu Republike Srpske. 

Na sastanku operativnog tima za Kopaonik JP «Skijališta Srbije» su najavila izgradnju dve garaže na Kopaoniku. Gde će garaže biti locirana, koliki im je kapacitet i koji je rok za završetak radova?

Predviđene su dve garaže na lokacijama Vojni dom, preko puta Konaka i na lokaciji Putnik. Za kraj 2017. se predviđa izgradnja garaže na lokaciji Vojni dom, kapaciteta do 400 parking mesta. Izgradnja garaže na lokaciji Putnik planirana je za 2018. godinu, sa kapacitetom do 250 parking mesta.
 

Obzirom da su se Skijališta Srbije izgradnjom garaže aktivno uključila u realizaciju rešenja parking prostora na Kopaoniku, da li je na isti način moguće da se uključe i u rešavanje problema "lopatara"?

Slažem se da "lopatari" ruže sliku jednog turističkog centra poput Kopaonika. Skijališta Srbije već dugi niz godina ukazuje nadležnim opštinskim i komunalnim institucijama na ovaj problem. Upravo zbog problema "lopatara" i parkinga, Skijališta Srbije nakon završetka zimske sezone kreće u izgradnju garaže.

Redovna gradska autobuska linija iz Vikend naselja do centra Kopaonika je od ove sezone u funkciji. U mnogim stranim ski centrima kupovinom ski karte dobija se mogućnost i besplatnog javnog prevoza. Da li planirate da u saradnji sa opštinom Raška omogućite ovakvu vrstu naplate prevoza?

Ovo je svakako odlična vest za sve one koji borave u Vikend naselju. Organizovan prevoz olakšava skijašima dolazak do centra skijališta i umanjuje gužve oko parkinga. Za sada nije bilo razgovora na temu zajedničke naplate prevoza, ali ćemo razmotriti ovo pitanje u narednom periodu.
 

Da li postoje ozbiljne i detaljne finansijske analize, elaborati, studije svih predloženih projektnih rešenja za Kopaonik i ako postoje da li su dostupne javnosti na uvid? 

Za razvoj ski centra Kopaonik postoji master plan Kopaonika izrađen od strane eminentne firme Ecosign iz Kanade. Skijališta su takođe tokom 2015. godine u saradnji sa Institutom za arhitekturu i urbanizam Srbije finansirala izradu Razvojnog projekta za ski centar Kopaonik, koji je takođe u ranijem periodu bio dostupan javnosti.

Ulaganje u veštačko osnežavanje se poslednjih sezona pokazao kao pun pogodak. Koliko i šta je potrebno investirati na sistemu za veštačko osnežavanje da bi jednovremeno radio na svim stazama, odnosno da bi se rapidno skratilo vreme otvaranja ski centra u sezonama bez prirodnog snega?

Za to je neopohdno proširenje vodoakumulacija, zatim pumpnih postrojenja, proširenje elektroenergetskih kapaciteta (izgradnja trafo stanica), što je zahtevna i veoma skupa investicija. Za dalje ulaganje u sistem veštačkog osnežavanja glavni preduslov je izgradnja novih akumulacionih prostora i na tu temu vodimo aktivne pregovore sa Srbijavodama, kako bismo utvrdili nove lokacije pogodne za ovu namenu.
 

Da li se planira izgradnja i proširenje akumulacija za veštačko osenžavanje na Kopaoniku? 

Preduslov za izgradnju novih vodoakumulacija i proširenje postojećih su detaljna istraživanja i hidrološka merenja pogodnih lokacija, a pre svega i velika finansijska sredstva koja je potrebno obezbediti. 

Šta se dešava sa projektom pretvaranja površinskog kopa na Suvom rudištu u jezero koje bi imalo više namena i to: vodosnabdevanje pitkom vodom objekata na Kopaoniku i osnežavanje svih staza u isto vreme.

Prve akumulacije su rađene pod nadzorom i u saradnji sa hidrološkim stručnim timom JVP Srbijavode koje je odbacilo ovakav vid rešenja za napajanje sistema veštačkog osnežavanja  potrebnom vodom.
 

Koliko je od 2004. godine ukupno infrastrukturno investirano u skijalište Kopaonik? Ako možete da date podatke pojedinačno za vertikalni transport, veštačko osenžavanje, mehanizaciju, trasiranje novih staza itd. 

Podatak koliko je uloženo u skijašku infrastrukturu možemo da damo od osnivanja preduzeća, tačnije od 2006.godine. U žičare i ski liftove uloženo je oko 36 miliona evra. U adrenalinske i zabavne sadržaje uloženo je oko 1.6 miliona evra, dok je u veštačko osnežavanje i vodoakumulacije uloženo oko 17 miliona evra. U tabače, uloženo je više od milion evra, koliko je uloženo i u elektroenergetsku infrastrukturu. U sistem ski date uloženo je oko 650 hiljada evra, dok je u izgradnju i uređenje skijaških staza uloženo više od 11 miliona evra. 

Zašto na površini celog skijališta ne postoji ni jedan javni toalet?

Ovo jeste veliki problem ski centra. Trudili smo se da nađemo adekvatno rešenje, s obzirom da postavljanje pokretnih toaleta nije moguće, zbog nepristupačnost terena i njihovog pražnjenja. Trudićemo se da rešimo ovaj problem za narednu sezonu.

Kakav je vaš stav o sve većoj gradnji smeštajnih objekata na Kopaoniku? Da li mislite da gradnja narušava samu prirodu i izgled Kopaonika? 

Potražnja za krevetom više na ovoj planini raste iz godine u godinu. Postoje tzv pikovi sezone kada je gotovo nemoguće naći smeštaj na planini. Smeštajni kapaciteti, prema potražnji, nedostaju, ali smatramo da buduća gradnja na planini ne sme da narušava planinski ambijent. Osim toga, izgradnja objekata mora da bude usaglašena sa dozvolama Nacionalnog parka i nadležnih institucija. 
 

I za kraj da li ima nekih novinina i šta nas očekuje u predstojećoj letnjoj sezoni na Kopaoniku?

Kako je leto na planini iz godine u godinu sve aktuelnije, trudimo se da svake sezone ponudimo neki novi sadržaj. Ovog leta turistima na Kopaoniku će biti na usluzi novi zabavni sadržaj, Avantura park. Taj park je namenjen i deci i odraslima, sa brojnim zanimljivim preprekama koje predstavljaju pravu adrenalinsku atrakciju.

Kopaonik dobija avantura park >>>
 
Uredništvo infoKOP web portala želi da sa se zahvali generalnom direktoru JP "Skijališta Srbije" Dejanu Ćiki na odgovorima, utrošenom vremenu i da mu poželi sreću i na poslovnom i na privatnom planu. Zahvaljujemo se i svim posetiocima web portala infoKOP koji su izdvojili vreme i postavili konstruktivna pitanja. 



Komentari (91)
 1 2 3 4 > 
Vlada (iOS)
20.12.2016 | 21:55


Policijska represija i turizam ne idu zajedno. Organizujte sastanak, i neka i ovo bude deo dnevnog reda. Policija ne dira lopatare, koji blokiraju parkinge, ali zato kažnjavaju vozače koji su na Kopu praktično u vanrednoj situaciji. Drugim rečima, ponašaju se (izvinite na metafori, ali poređenje je adekvatno) kao lešinari. Kao da kažu, kad imate para za skijanje, imate i za kazne.
freerider
20.12.2016 | 19:03


Tanjiri nisu marke "pompa" nego Poma (Pomagalski). Nece se menjati tanjiri Karaman i Marine Vode - to svako zna ko prati desavanja i ovaj sajt.

Prioritet SS je izgradnja nove moderne zicare ciji vrh ce biti na Vucku (vrh Karamana i Marinih Voda), zica ce ici negde izmedju ove dve zice i silaziti skroz ispod puta u "rupu" i tako ce se dobiti znacajno duze staze. Iz te "rupe" ce posle ici moderna zica na vrh Gobelja.

Pratite planove i bice vam jasno zasto onda nema smisla menjati Poma tanjire Karaman i Marine Vode. Na Knezevskim Barama nikada nema guzve, staza ima jako nepovoljnu orjentaciju (jug) i ne vidim opravdanost investicije u istu.
Border 84
20.12.2016 | 18:54


Na prvom mestu bih pohvalio rad SS-a u poslednjih 10god. Kopaonik je stvarno postao mnogo ozbiljnije skijaliste i jedno od najboljih u regionu.

Zanima me da li sam ja jedina osoba kojoj smetaju gradnje novih smestajnih kapaciteta po samim stazama i u centru kopaonika.
Evo na sta mislim:
U razvijenim zemljama se izbegava gradnja na velikim visinama, smestajni kapaciteti se grade nize, pa se do njih spustaju staze ili gondole, busevi i td.
Naravno da postoji i po neki luksuzni hotel na samoj stazi ali ne kao na kopu.To se ne radi samo zbog razvijanja cele planine (u nasem slucaju Brzece i Vikend Naselje) vec i na prvom mestu zbog ocuvanja prirodnih lepota planine. Sta nam znace i najbolje staze na svetu, ako prolaze izmedju hotela i kafica,
Nebeske stolice se sire na sred staze iz godine u godinu, hotel Grey se otvorio na sred karaman grebena i na mestu bivseg Bombardijer kafica se gradi hotel.
Jel to znaci da za 10 godina ima da se spustamo sa Pancica pored jos 10 novih hotela.
Mozda sam ja lud ali mislim da pod hitno treba prestati sa upropastavanjem planine. stvarno ova drzava ne bi trebala svakom da dozvoljava gradnju, u suprotnom dobicemo Budvu od Kopaonika.
Cuvajmo prirodnu lepotu kopa jel pored skijanja zbog toga ljudi dolaze i leti i zimi.
Katarina Subotic
20.12.2016 | 10:50


Kada ce se zameniti tanjir pompa sa nekim cetvorosedom na stazama Marine vode, Knezeve bare i Karaman (kod jarma) broj skijasa koji koriste postojece instalacije i zicare svakako to hitno zahteva.
flex 0
20.12.2016 | 10:38


Poštovane kolege skijaši i poštovani direktore JP pre pitanja ću da citiram zakon R.Srbije:

ZAKON
O JAVNIM PREDUZEĆIMA

("Sl. glasnik RS", br. 15/2016)

Javno preduzeće je preduzeće koje obavlja delatnost od opšteg interesa.

Javno preduzeće i društvo kapitala iz člana 3. stav 2. tač. 1) i 2) ovog zakona osniva se i posluje radi:

1) obezbeđivanja trajnog obavljanja delatnosti od opšteg interesa i redovnog zadovoljavanja potreba korisnika proizvoda i usluga;

2) razvoja i unapređivanja obavljanja delatnosti od opšteg interesa;


Pitanje za direktora Javnog preduzeća:

1. Kada će Javno Preduzeće da omogući deci besplatno ili jako jeftino skijanje, jer je to opšti interes građana koji su vlasnici JP i to je zakonska obaveza JP SS ?

2. Da li direktor JP smatra da su deca od 12 godina odrasli građani, da li smatra da je ta klasifikacija u skladu sa zakonom R. Srbije ?

3. Skijanje u Srbiji izumire kao sport. Kako Javno preduzeće SS planira da unapredi i razvije sport skijanja, jer to je zakonska opabveza JP po zakonu R. Srbije ?

4. Da li JP SS planira da u okviru svoje zakonske obaveze opštog interesa kupi skijalište Jahorina i spreči nestanak najstarijeg i drugog najvećeg srpskog skijališta ?
Nikola Lucic
20.12.2016 | 10:29


Da li se moze da se resi bahatost policijske stanice na Kopaoniku, koja sluzi tu samo da uzme novac a ne da regulise saobracaj i utice na bezbednost u saobracaju. Vec trecu godinu za redom mi se desava da dodjem na parking iza granda od strane policijske stanice, na parkingu mi kazu da nema mesta i da je put na dalje zatvoren parkiranim vozilima i da se okrenem i vratim nazat, ja to uradim i na povratku kod policijske stanice (Hotela klub A) me zaustavlja policija i napise kaznu 20.000 dinara za voznju u jednosmernoj ulici, iako sam ga ubedjivao da ne moze da se prodje on je to i licno video i utvrdio naplatio mi je kaznu, kaze od necega moramo i mi da zivimo. Sledece godine isti slucaj, isto naplacena kazna, iako je radnik sa parkinga prisao i rekao NE MOZE DA SE PRODJE ovo je vanredna situacija, on je ipak naplatio kaznu. Veliki broj ljudi se zali na takav tretman turista koji dolaze, te vas molim da apelujete na nadlezne da turisti nemaju takav tretman.
Andrej Subotic
20.12.2016 | 09:45


Postovani,

molim Vas da mi odgovorite na sledeca pitanja:

1. Kada ce se uraditi zamena zicara na stazama Marine vode, Karaman,Jaram, Knezeve bare i umesto tanjira postaviti bar cetvorosed Doppelmayr, ili bar dvosed. Time bi se znacajno unapredo ski cenatar i povecao broj skijasa. Prosto na takvim stazama pre svih Marine Vode i Karaman je prosto nepohodna zicara (dvosed bar) a ne tanjih pompa.

2. Kada ce se u centru resiti problem parkiranja, prosle godine je sneg bio otopljen na parkinzima prilikom dolaska, ali bahati mestani su postavljali stolice i gajbe na parking mesta da bi mogli naplacivati javni parking po 500-600 dinara dnevno. Kada je napadao sneg pa ga oni ociste i pripreme parking mesto, to je u redu, ulozili su trud, ali da na glavnom putu stavljaju prepreke i ne dozvoljavaju da se parkira ako se ne plati to je nedopustivo za takav ski centar poput kopaonika. I u emisiji sat vec 3 poslednje godine ukazuju na to u svakoj patroli na bahatost mestana za parkiranje, a po tom pitanju se nista ne radi.

3. Kada ce se resiti bahatost policije, koja naplacuje kazne vozacima za neverovatne stvari. Primera radi, zaustavi me policija i naplati mi kaznu zato sto nemam licnu kartu(to nije usamljen primer) a pritom licnu kartu je neophodno ostaviti prilikom rentiranja skija, i ja policajcu pokusam da objasnim da je to procedura, a on kaze kaznu moram naplatiti, moram ispuniti normu, tom prilikom iza mene zaustavljaju drugo vozilo i njegov kolega istim principom naplacuje kaznu kolima iza mene, za licnu kartu. Molim da se apeluje na policiju da se takve stvari svedu na minimum.

3. Da li ce se napraviti veliki besplatni parking namenjen gostima , koji ce moci da se koristi nesmetano. Svi ski centri u okruzenju slicni kopaoniku imaju po 2 do 3 velika besplatna parkinga. To je zaista ogroman problem koji se mora resiti.

Da ne bude da samo kritikujemo, hteo bih da pohvalim pocetak ove ski sezone i zaista veliku angazovanost svih da ovoliki broj zicara radi pocetkom decembra. Za to zaista treba odati priznanje
Praja
20.12.2016 | 09:17


Prvo želim da pohvalim SS za uloženi trud na osnvežavanju što većeg broja staza na početku ove sezone. A evo i mojih komentara i pitanja za direktora.
1. Što se tiče ulaganja u Vikend naselje, prvo je potrebno od svih divljih graditelja (sada biznismena) naplatiti sve dažbine, pa od tog novca ulagati u urbanizovanje naselja (trotoari, parkinzi, instalacije).
2. Brzeće je lepo urbanizovano planinsko naselje sa dosta smeštajnog kapaciteta i trebalo bi hitno uložiti u novu instalaciju (žica sa haubama ili gondola) uz izgradnju par novih staza uz bele reke (npr struga)i osnežavanje istih. Na taj način smanjio bi se pritisak za dalju gradnju u samom centru.
3. Kad je u pitanju centar Kopaonika, najpre treba zaustaviti dalju gradnju hotela i apartmana. Svi vidimo da se grade ogromni novi objekti i proširuju stari, pa skijalište postaje tesno i nebezbedno! Većina mojih prijatelja se slaže da je potrebno zameniti žicu Pančić novim šestosedom a četvorosed iskoristiti za novu žicu kao vezu Mali karaman - Gobelja. Na Marinim vodama je potreban bar još jedan ski lift. Pored navedenog, svakako su neophodne nove staze na lokaciji Gvozdac i Krčmar, jer je šteta da uz nove instalacije nema više staza.
Jasno je da se ulaganje u skijalište vremenom isplati (nove žice Gvozdac i Krčmar) jer svake godine Kopaonik privlači sve više domaćih i stranih turista (Rumuni, Mađari, Rusi, Grci...), pa bi voleo da čujem iskren odgovor od novog direktora šta je najrealnije da očekujemo od investicija (nove staze, žice i sl.)?
Želim novom direktoru puno uspeha u radu, na zadovoljstvo svih ljubitelja skijanja i svako dobro.
Belo Brdo
20.12.2016 | 08:39


Da li novo rukovodstvo razmatra izgradnju staza sa druge strane Pančića i Nebeskih Stolica? Barem razmislite, bilo bi to sjajno osveženje ponude Kopaonika.
Nikola (Android)
19.12.2016 | 21:01


Ok druze iz novog sada, opet koji smo to mi? Ja sam iz Bg-a, a slucajno poznajem situaciju u tom delu, kao prvo nije drzsva nadlezna, nego opstina Raska znaci sve sto treba, od legalizacije objekata do placanja poreza i svih tih stvari je zaduzena i opstina i slazem se da treba da radi svoj posao, ali nisi shvatio poentu price, a to je sledece: Kopaonik treba da se razvija na sve strane a ne da ostane u centru, znaci da se poboljsa infradtruktura, smestajni kapacitet, parkinzi, kanalizacija, vodovod, bus prevoz, staze, zicare gondole itd itd, to sve ce doneti mnogo dobrog samoh planini kako nasim tako i stranim turistima, a ne par nelegalnih kuca iz vikend naselja, nema potrebe nikog da optuzujes, svako normalan ko voli Kopaonik gleda da se on unapredi u svakom aspektu. Sve najbolje.
NSalajka
19.12.2016 | 19:07


@Nikola
Salajka je deo Novog Sada, tako da nisam "rekla" nego rekao smilies/cool.gif.Država, koliko je znam sprovodi legalizaciju.Ovo je neka deseta verzija legalizacije i dosad najpovoljnija što se tiče plaćanja, pa izvolite legalizujte svoje objekte.Kako mislite da vam neko infrastrukturno uređuje naselje, kad ništa platili niste.Godinama potkradate sopstvenu državu i opštinu i još imate obraza da spominjete nekakve gondole i parkinge.
Kad treba da platite državi razne takse za turiste koji odsedaju u vašim objektima onda brojke maksimalno frizirate i smanjujete...Pa vidite da su to toliko smešne brojke da opština misli da niste u stanju da napunte ni jedan autobus a o gondoli možete samo da sanjate.
Prijavite lepo koliko imate gostiju, platite sve što treba, pa kad opština vidi da su to ozbiljne brojke onda može da se odlučuje o autobusu i eventualno o gondoli.Gondola je isplativa samo kad treba da se prebaci na hiljade skijaša a po vašim friziranim podacima u Vikend naselju nema žive duše.Bojim se da ako se odluka o transportu skijaša donosi na osnovu vaših brojki prijavljenih turista, da nećete dobiti ni kombi prevoz.Za tako male brojke dovoljno je da opština angažuje jedan kabriolet za prevoz do centra smilies/cheesy.gif.
Nikola (Android)
19.12.2016 | 16:49


Nsalajka, koji smo to mi? Da jeste istina da pre se gradilo na divlje, ali zadnjih par godina za sve ti treba dozvola i nema vise gradnje, a i opstina treba da pokrene legalizaciju a ne ja ili mi, tako da sve sto si rekla je pogresno.
Milos011
19.12.2016 | 15:46


1. Da li će se uraditi nešto po pitanju "prenošenja" ski pasa za supružnike? Pitanje je zbog toga što ima mnogo bračnih parova koji skijaju naizmenično...jedan skija dok drugi čuva dete. Opravdanje je do sada bio da je to zbog osiguranja, ali zar nas ne pokriva zdravstveno osiguranje u Srbiji (nas sa zdravstvenim knjižicama)? Osim toga, osiguranje može uvek da se plaća odvojeno od ski pasa kao što je to slučaj u inostranstvu.

2. Da li će žičare da rade punom brzinom cele sezone? Većina žičara, kada nema gužve prevoze skijaše umanjenom brzinom što se lako proveri sa GPS-om. Verovatno je u pitanju ušteda struje, ali to bi ipak trebalo da se zna.

3. Da li se planira neka saradnja sa hotelijerima ili vlasnicima apartmana (a da to nije MK) kako bi se ponudio paket aranžman ski pas+smeštaj.

4. Pre nekog vremena je pominjana saradnja SS sa OC Jahorina. Da li se u skorijoj budućnosti može očekivati nešto konkretno na polju te saradnje? Zajednički ski pas? Ulaganja u Jahorinu?

Unapred hvala na odgovorima
NSalajka
19.12.2016 | 15:06


Nema to veze sa Kostićem, nego niko neće da ulaže u nelegalno Vikend naselje.Kad budete sve legalizovali, onda možete da postavljate pitanja u vezi infrastrukture,gondole itd.Napravili na divljaka vikendice i apartmane od kojih država nije videla žute banke pa sad još i da im država pravi gondolu kako im posao nebi trpeo.Mogu misliti koliko njih prijavljuje turiste,kakva je naplata boravišnih taksi i osiguranja kad im je opština Raška i autobusku liniju uskratila.Ako mislite da se razvijate tako što ćete državu da zaj#@$te onda neće da može.
Nikola (Android)
19.12.2016 | 14:13


Izgleda da je Kosticev monopol trenutno isuvise jak, i da covek ne dozvoljava da se kopaonik siri, nego da bude samo centar. To je dobro za njega za njegov biznis, ali za ceo kopaonik i za ostale ljude nije, ali nazalost zivimo u zemlji gde je ovo sve moguce.
lune
19.12.2016 | 14:02


1. Šta je sa žičarom, ili gondolom, iz vikend naselja? Neka vrsta brze veze sa centrom skijališta bi sigurno rasteretila parkiranje u centru, a analiza bi pokazala šta je isplativo što se tiče kapaciteta, pa makar to bio i jednosed. Skijanje u centru, a smeštaj u obodnim naseljima je svetska praksa, ne tražimo ništa nelogično. E, sad ako je interes (čiji?) da se spreči da vikend naselje konkuriše centru, to je onda nešto drugo. 2. U inostranstvu, sezonska ski karta važi i za ski autobus, i za bazen, i za još mnogo toga. Zašto to nije moguće u Srbiji? Ne tražimo ništa što ne postoji u svetu, recite nam kada će to doći i kod nas? 3. Vidim da se na sastanku akcionog tima pominju parkinzi u centru kao investicija Skijališta. To je odlično, ali mi nešto nije jasno: kako je moguće da su skijališta nadležna za parkinge, a nisu nadležna za ski autobus? Da li će skijališta zahtevati od onih koji su nadležni, da se reši pitanje ski autobusa, ako već nisu oni nadležni? I kad?
mirko
19.12.2016 | 13:34


Da li postoji mogucnost da se od Jaram vili pa sve do hotela Putnik izgradi trotoar? Siroki trotoari su neophodni na Kopaoniku.

(Moze i siri potez - od Srebrnca do Vikend naselja) Za mene je nezamislivo da najveci turisticki centar u Srbiji nema trotoare u sirem, a kamoli uzem centru. Mucno je gledati kako deca na rekreativnoj nastavi u prolece i jesen, umesto po trotoaru, gaze po blatu, jer moraju da se skolne sa kolovoza.
Djordje Pejcic (Android)
19.12.2016 | 13:07


Pitanje:
-Kada ce poceti izgradnja gondole iz Brzeca i osnežavanje Belih reka.
SKIJAM SVUDA
18.12.2016 | 15:04


Gondola iz Brzeća ima smisla jedino ukoliko je planirana i za transport nakon skijaškog rada žičara, da se rastereti parkiranje gore. Ukoliko ne, onda šestosed sa kabinom sve rešava. Isto važi i za vikend naselje.
Wixi (iOS)
18.12.2016 | 13:38


Po meni bi realnije bilo da urade haube na Pančiću, Dubokama, Karamanu i Gobelji jer su to najprometnije žice, a i jeftinije je dosta nego iluzije u gondolama koje se verovatno nikada neće realizovati. smilies/wink.gif
sanja saric
18.12.2016 | 12:46


Kada ce se resiti problem parkiranja i bahatih naplata lokalaca na ternenu, ozbiljno skijaliste poput kopaonika to mora reisti vec jednom na neki nacin.
Ana
18.12.2016 | 12:45


Kada ce se uraditi zicare na stazama gde je tanjir a neophodno je da se urade bar dvosed zicare (tipa Marine vode, Knezeve bare itd.) smatram da to nije velika investicija a znacajno ce povecati broj skijasa, obogatiti i poboljsati ponudu Kopaonika.
Срђан
18.12.2016 | 10:25


Људи сви хоће само најбоље за Коп, ал хајде да видимо шта је реално.
НИГДЕ али НИГДЕ нисам видео озбиљну финансијску анализу колико коштају предложена решења и колика им је исплативост. Гондола до Брзећа, свих 250 сељана ће стати у једној тури да се превезу до центра, фино. Али да ли има смештајних капацитета за једно 5000 туриста? Инфраструктура, паркинзи за викенд скијаше? Исто важи и за Викенд насеље. По мени много је реалније спустити квалитетне жице (репарирати постојеће) и стазе до истих, организовати бус линију Рашка-Брус, а гондолу до Ј. Бање поготово због финансијске одрживости функционисања гондоле и током летње сезоне. Сведоци смо да припрема стаза ове године мноооого боље иде. Сада се треба фокусирати да оно што постоји што пре проради како би се умножио број скијашких дана и тако сваке следеће сезоне, а најпре мислим на Гобељу и Беле реке. Скијашки дан = 80.000 еур тј. 4000 скијаша х 20 еур тј сваки дан се толико губи ако није испуњен минимум просека из разних разлога.
Дакле моја питања су имајући у виду горе наведено:
1. Да ли постоје озбиљне и детаљне финансијске анализе, елаборати, студије свих предложених пројектних решења за Копаоник како би се изабрале најбоља и кад ће бити у потпуности доступне јавности на увид?
2. Шта је потребно да се уради и инвестира на систему за оснежавање (струја, вода, инсталације и друго) да систем вештачког оснежавања ради на свим стазама у исто време и покрије снегом све стазе на Копаонику и тако омогући функционисање целокупног ски центра у року од 10 дана од дана почетка одговарајућих временских услова за оснежавање?
3. Када ће вештачко оснежавање на Беле реке?
Nikola (Android)
17.12.2016 | 22:59


Vlada R. Sve sto si rekao od reci do reci si 100% u pravu i vidi se da poznajes celokupnu situaciju i drago mi je sto ima takvih ljudi sa kojima se i ja slazem naravno. Ja znam da postoji prica da je trebalo da se gradi veliki parking i gondola iz Vikend naselja, e sad glavno je pitanje u celoj prici, ko finansira koji projekat, kome sta odgovara a kome ne, i mislim da se sve rukovodi prema tome. Stvarno je malo potrebno da bi Kopaonik izgledao mnogo mnogo bolje kao jedna ozbiljna planina, povecao bi se broj turista kako nasih tako i stranih, Kopaonik nije centar i mora da se siri na sve strane. Nadam se da ljudi koji su zaduzeni za ovakve stvari stvarno i citaju ove komentare. Hvala.
Vlada R
17.12.2016 | 20:41


Postovani,
Vikend naselje iz dana u dan postaje ozbiljan problem samog ski centra Kopaonik. Problem parkiranja u centru najvecim delom nastaje od vozila iz vikend naselja. Obecani ski bus i dalje je pod znakom pitanja iako je na zadnjem sastanku obecano njegovo aktiviranje(samo kada). Problem vodosnabdevanja i kanalizacije je sve alarmantniji pa postoji ozbiljna opasnost pojave epidemija i trovanja. Opstina Raska ubira OZBILJNE prihode od svih poreza i dazbina a ulaganja su nikakva(za proslo leto planirana izgradnja parkinga na suncanoj dolini, izgradnja trotoara od pocetka naselja(bukve) do Kraljevih cardaka , kao i ulicne rasvete(EPS zimi ima vece prihode nego od nskog veceg grada) kao i sva druga obecanja koja se uvek daju na pocetku sezone-a od toga nista. Projekat gondole iz Vikend naselja je bio na javnom razmatranju, usvojena varijanta I , a zatim NISTA, Molim vas za vase misljenje o svemu gore navedenom.
S postovanjem,
brzina
17.12.2016 | 18:56


Sve pohvale za uredjenje staza i napredak iz godine u godinu.

Pitanja:

1. Osvetljavanje još neke staze za noćno skijanje.
2. Koliko je od 2004. ukupno investirano u Skijalište Kopaonik? U nove žičare, sistem za veštačko osnežavanje, proširenje postojećih i trasiranje novih staza, novi ratraci i prateća oprema. Da li je 200 miliona evra realna procena?
freerider
17.12.2016 | 13:30


- Koje akumulacije za vestacko osnezavanje su u planu za buducu izgradnju? Da li je i dalje u "igri" uredjivanje vodozahvata Suvo Rudiste (napusteni kop) o kojem je pisao InfoKop?

- Zasto se ne aktivira sistem "Single Line" i na zicari Krcmar?

- Da li se planira i kada uvodjenje porodicnog sezonskog ski pasa po ugledu na npr. TopSki pass? http://www.topskipass.at/de.as...s/View/486

- kada je planirana izgradnja gondole iz Brzeca do centra Kopaonika? Mislim da je besmisleno trosenje novca i resursa na planiranu "rekonstrukciju" zica Bele Reke, niko ih nece koristiti kao ni sada. Jedino resenje je kompletna zamena instalacije za gondolu ili modernu zicaru sa haubama kao na lokacijama Gvozdac/Krcmar koja ce voditi do samog centra Kopaonika (uz planiranu medjustanicu na vrhu Malog Karamana/Gvozdca) i tako obezbediti ekolosko resenje putnika iz pravca Brzeca/Brusa.

Pretorija
17.12.2016 | 12:47


Da li postoji nada da se zimski turizam i investicije prosire i na planinu Golija za koju kazu da ima vise sneznih dana od kopaonika
Sev (Android)
17.12.2016 | 11:02


1. Kada mozemo da ocekujemo nove staze oko zicara Gvozdac i Krcmar? Poznati su problemi, molim da odgovor ne bude lista istih, vec kako i _kada_ SS planiraju da ih rese.

2. Kada planirate instaliranje sedeznice na Marinim vodama i produzenje te staze? Molim da odgovor ne bude koga SS cekaju da uradi nesto (izmestanje puta, dozvole nac. parka itd), vec kada SS, imajuci u vidu vise godina poznate okolnosti, u _svom planu_ imaju navedene aktivnosti?

3. Koja je strategija SS i da li je ima u povecanju svih potrebnih kapaciteta sistema vestackog osnezavanja na Kopaoniku (kapacitet akumulacija, cevi i ostalog potrebnog) u cilju omogucavanja istovremenog osnezavanja vise od 3-4 staze u istom trenutku? Kada vi planirate i da li ovo planirate (molim da odgovor ne bude lista drugih preduzeca i institucija koje cekate za bilo sta, vec da li i ako da, kada vi planirate navedeno, imujuci u vidu sve probleme kojih smo svi svesni)?

4. Da li SS planira prosirenje delatnosti na ski bus linije na Kopaoniku? Molim da odgovor ne bude da je to ingerencija opstine, vec da li ss planiraju ovaj potez ili ne, imajuci na umu sve potrebne dozvole i procedure?

Hvala!
Miloskole
17.12.2016 | 08:31


Poštovani,
Hteo bih da pohvalim rad SS u poslednjih nekoliko godina i ono sto se sve uradilo na Kopaoniku. Moje pitanje je sta se desava sa starim dvosedima, zicarama koje su zamenjene? Da li postoji mogućnost da se neki stari dvosed prebaci na Goc?
S poštovanjem,
Milos
branislavbns (Android)
17.12.2016 | 06:55


Da li će parking (koji je asvaltiran i sređen) preko puta tehničke baze, blizu staze Malo jezero biti i za putnička vozila ili samo za autobuse (tako su označena parking mesta bojom na asvaltu)?
 1 2 3 4 > 
Napišite komentar (91)
busy
 
Lokacija:

Vrsta smeštaja (533):

Broj osoba:

Datum dolaska:

Datum odlaska:
Hotel Putnik
24.04.2024. 04:30 Temperatura
Sunčana dol.
Temperatura
tačke rose
vetar vlažnost sneg
Magla 1,2°C 0,8°C 4,1  m/s (WSW) 97% 3cm
Magla sub.osećaj
-3°C
temp. Pančić
0°C
8,2 m/s
(WSW)
pritisak 817,6 hPa staze
- cm
Live Web kamera sa Kopaonika Vila Pančić
Kopaonik WebCAM arhiva
INSTALACIJE SKI STAZE SKI PUTEVI UKUPNO KM
0/24 0/49 0/30 0/58.5
 (0%)  (0%)  (0%)  (0%)
Sunčana dolina
Malo jezero
Krst
Pančićev vrh
Treska
Duboka 1
Karaman greben
Mali karaman
Mali karaman A
Marine vode A
Marine vode
Karaman
Jaram
Gobelja relej
Gobelja
Kneževske bare
Gondola Brzeće
Gvozdac
Duboka 2
Krčmar
Mašinac
Vučak 2
Traka Jaram
Traka Ski vrtić
Dečji park

Noćna M.jezero
Noćna KGB
Noćna Pančić

Detaljnije >>>
Statistika >>>
Ski mapa >>>
SKI kamere
Jos ne pale topove😂

Rozeta Resort & Residence | Prodaja apartmana u ce...
Zavisi od kvadrature

SKI kamere
Vaaau, kako lep dan na Kopu. Sneg, sunce i mraz... i mir i tisina

SKI kamere
Ne samo to, posle ovakve topline zemlja je pretopla...trebali bi dani da se napravi vestak koji bi se odrzao na stazi...uz sve to od 26tog opet idu vi...

SKI kamere
@MIladin Prijatelju, ne može ski centar da radi sa 10cm snega, bar da su uslovi za osnežavanje ok pa da ima neki prostor za kritiku, ali ni to ni...

SKI kamere
U svakom poslovnom ambijentu gde se želi promocija i zarada se prave eksluzive u postupanju mednažmenta. Posebno u EU i USA. A to znači padne vanre...

SKI kamere
Biće oopet skijanja za prvi maj 🤣

SKI kamere
Ala veje ..... ludiloooo .... cheesy

Povratak zimskog vremena na Kopaonik (VIDEO)
Ala veje .... ludilooooo ...cheesy

SKI kamere
Evo , koliko gledam ovaj portal i onaj widget sa vremenskom situacijom i temperatorom, prvi put ove godine vidim da pise : UMEREN SNEG ! smiley bilo je il...

Povratak zimskog vremena na Kopaonik (VIDEO)
Ponovo radi bioskop! Ponovo radi bioskop!